Gemeentemuseum Den Haag

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gemeentemuseum Den Haag
Ilustracja
Widok ogólny muzeum
Państwo  Holandia
Miejscowość Haga
Adres Stadhouderslaan 41
2517 HV Den Haag
Postbus 72
2501 CB Den haag, Netherlands
Data założenia 1935
Dyrektor Wim van Krimpen
Położenie na mapie Hagi
Mapa lokalizacyjna Hagi
Gemeentemuseum Den Haag
Gemeentemuseum Den Haag
Położenie na mapie Holandii
Mapa lokalizacyjna Holandii
Gemeentemuseum Den Haag
Gemeentemuseum Den Haag
Położenie na mapie Holandii Południowej
Mapa lokalizacyjna Holandii Południowej
Gemeentemuseum Den Haag
Gemeentemuseum Den Haag
Ziemia52°05′22″N 4°16′51″E/52,089444 4,280833
Strona internetowa

Gemeentemuseum Den Haag (Muzeum Miejskie w Hadze) – galeria sztuki znajdująca się w Hadze, mająca głównie zbiory sztuki z XIX i XX w. Kolekcja malarska obejmuje dzieła malarzy holenderskich: Jana Steena, Jana van Goyena, Jacoba van Ruisdaela, największy zbiór prac Pieta Mondriana oraz twórczość ilustrującą XIX-wieczne odrodzenie malarstwa holenderskiego. Poza tym w zbiorach muzeum znaleźć można kryształy i szkła włoskie, porcelanę z Delft i Chin, srebra haskie oraz instrumenty muzyczne[1].

Budynek[edytuj | edytuj kod]

Korytarz wejściowy do muzeum

Budynek muzeum zaprojektował architekt Hendrik Petrus Berlage (1856-1934), pionier nowoczesnej architektury w Holandii na początku XX w. Kontrowersyjny projekt Gemeentemuseum stanowił jego szczytowe osiągnięcie (artysta zmarł na rok przed oddaniem muzeum do użytku)[2].

Korytarz wejściowy[edytuj | edytuj kod]

Główne wejście do muzeum znajduje się od strony Stadhouderslaan. Do wnętrza prowadzi zadaszony, umieszczony pomiędzy dwoma pylonami korytarz, flankowany przez dwa baseny, pomyślany jako wprowadzenie zwiedzających w świat sztuki. Poprzez szklane ściany korytarza widać odbijającą się w wodzie fasadę budynku[3].

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Budynek muzeum został zbudowany z betonu i żelaza. Obliczenia konstrukcyjne wykonali inżynierowie z Wydziału Robót Miejskich, znający innowacyjną technologię konstrukcji betonowych. Dla zbudowania muzeum wyprodukowano ok. 12000 m³ betonu a strukturę budowli wzmocniło 1200 kg żelaza. Beton był wylewany z wysokiej wieży i rozprowadzany rurami do miejsc przeznaczenia. Wysokość wieży pozwalała na rozprowadzanie betonu bez użycia pomp. Betonowy korpus budynku został oblicowany cegłami w kolorze ochry[4].

Wymiary[edytuj | edytuj kod]

Projekt budynku muzeum opiera się na siatce składającej się z kwadratów i sześcianów o boku 1.1 m. Wszystkie ściany i kolumny są umieszczone na systemie linii i ich przecięć, tworzących siatkę. Liczba 11 i jej wielokrotność powtarza się w całym budynku. Przykładowo, zarówno długość korytarza prowadzącego do muzeum, jak i wymiary gablot wystawowych, które Berlage zaprojektował dla ekspozycji wyrobów rzemiosła artystycznego opierają się na tej właśnie liczbie. Rezultatem jest poczucie równowagi i harmonii, przenikające cały projekt. Do koncepcji tej dopasowano nawet rozmiar cegieł, którymi oblicowano budynek. Od środka każdej cegły do środka następnej odległość jest stała: 5,5 × 11 × 22 cm. Każdy z tych wymiarów stanowi podwielokrotność wymiaru podstawowego: 1,1 m[5].

Kolekcja[edytuj | edytuj kod]

Muzealne zbiory sztuki zgrupowane są w następujących działach:

Sztuka współczesna[edytuj | edytuj kod]

Kolekcja sztuki współczesnej stanowi szeroki przegląd kierunków artystycznych od początku XIX w. Oczy z piercingiem Charley Toorop i Miska z jajkami Florisa Verstera sąsiadują tu z dziełami czołowych artystów zagranicznych, w tym Picassa i Moneta oraz obszerną kolekcją prac niemieckich ekspresjonistów. Taka ekspozycja umożliwia umieszczenie holenderskich szkół realizmu i symbolizmu oraz ruchu De Stijl w międzynarodowym kontekście. Wyjątkową część zbiorów stanowią dzieła artystów szkoły haskiej oraz imponująca seria prac Mondriana, od melancholijnych pejzaży do błyskotliwego Victory Boogie Woogie[6].

Dział druków[edytuj | edytuj kod]

Pokój druków w ramach działu Sztuki Współczesnej obejmuje szeroki, liczący ok. 50000 pozycji, zbiór rysunków, druków i posterów z XIX i XX w., stworzonych przeważnie przez artystów holenderskich. Wśród eksponatów znajduje się świetna kolekcja XIX-wiecznej grafiki francuskiej, w tym prace Bresdina, Redona i Toulouse-Lautreca. Reprezentowana też jest grafika niemiecka epoki ekspresjonizmu[7].

Dział wnętrz[edytuj | edytuj kod]

Projektując muzeum Berlage wyznaczył ważne miejsce dla pewnej ilości historycznych wnętrz mieszkalnych. Prezentowane są tu oryginalne pomieszczenia z różnych okresów oraz kryte dziedzińce. Większość pomieszczeń pochodzi z domów, które zostały zburzone. Ściany, kominki i sufity uratowanych pomieszczeń zostały zrekonstruowane w muzeum, uzupełnione niekiedy podobnymi stylistycznie elementami wyposażenia pochodzącymi z innych domów. Berlage specjalnie dopasował wysokość pomieszczeń muzealnych do wysokości eksponowanych wnętrz[8].

Moda[edytuj | edytuj kod]

Gemeentemuseum posiada jedną z czołowych kolekcji mody na świecie. Zbiór obejmuje zarówno ubiory historyczne, jak i współczesne, uzupełnione zbiorem dodatków, klejnotów, projektów mody i druków[9].

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

Dział muzyki prezentuje obszerny zbiór instrumentów muzycznych, materiały ilustracyjne oraz bibliotekę muzyczną oraz dokumentację historyczną dotyczącą muzyki, głównie europejskiej, w tym manuskrypty kompozytorów holenderskich[10].

Rzemiosło artystyczne[edytuj | edytuj kod]

W oryginalnych, zaprojektowanych przez Berlage’a gablotach eksponowana jest ceramika z Delft, porcelana z haskiej firmy Rozenburg, szkło weneckie, a także ceramika z Bliskiego, Środkowego i Dalekiego Wschodu. W dziale tym znajduje się ponadto kolekcja mebli oraz zbiór elementów wyposażenia wnętrz[11].

Organizacja[edytuj | edytuj kod]

Gemeentemuseum Den Haag zatrudnia bezpośrednio 145 pracowników oraz pewną ilość pracowników wynajętych. W 1999 muzeum zostało sprywatyzowane i obecnie prowadzone jest przez fundację (Stichting), na czele której stoi dyrektor. Organizacyjnie muzeum dzieli się na 4 działy: Zbiory, Wystawy, Dział Informacji i Zarząd[12].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Malarstwo[edytuj | edytuj kod]

Rzeźba[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Lech Niekrasz: Holandia. Mały przewodnik turystyczny. Wyd. II. Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza RSW „Prasa-Książka-Ruch”, 1986, s. 47-48. ISBN 83-03-01534-6.
 2. Gemeentemuseum Den Haag: Collection – The building (ang.). [dostęp 2011-09-20].
 3. Gemeentemuseum Den Haag: The walkway (ang.). [dostęp 2011-09-20].
 4. Gemeentemuseum Den Haag: Construction (ang.). [dostęp 2011-09-20].
 5. Gemeentemuseum Den Haag: Dimensions (ang.). [dostęp 2011-09-20].
 6. Gemeentemuseum Den Haag: Modern art (ang.). [dostęp 2011-09-21].
 7. Gemeentemuseum Den Haag: Print Room (ang.). [dostęp 2011-09-21].
 8. Gemeentemuseum Den Haag: Period rooms (ang.). [dostęp 2011-09-21].
 9. Gemeentemuseum Den Haag: Fashion (ang.). [dostęp 2011-09-21].
 10. Gemeentemuseum Den Haag: Music (ang.). [dostęp 2011-09-21].
 11. Gemeentemuseum Den Haag: Decorative arts (ang.). [dostęp 2011-09-21].
 12. Gemeentemuseum Den Haag: Gemeentemuseum Den Haag (ang.). [dostęp 2011-09-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]