Przejdź do zawartości

Louise Bourgeois

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Louise Bourgeois
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

25 grudnia 1911
Paryż

Data i miejsce śmierci

31 maja 2010
Nowy Jork

Narodowość

amerykańska

Dziedzina sztuki

rzeźba, malarstwo

Ważne dzieła

Matka

Odznaczenia
Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Narodowy Medal Sztuki (USA)
Kopia Matki przed Muzeum Guggenheima w Bilbao

Louise Bourgeois (ur. 25 grudnia 1911 w Paryżu, zm. 31 maja 2010 w Nowym Jorku)[1] – rzeźbiarka amerykańska. Odznaczona National Medal of Arts[2] i Legią Honorową[3].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W maju 1919 roku rodzina Bourgeois nabyła posiadłość w Antony – w jej skład wchodził dom, pobliskie atelier, szklarnia i ogrody na drugim brzegu rzeki Bievre. W 1920 roku Louise oraz jej rodzeństwo: Pierre i Henriette, podjęli naukę w szkole w Antony. Rok później Louise zaczęła uczęszczać do College Sevigne, a następnie do Lycée Fénelo w Paryżu, gdzie zdała maturę. Kiedy Monsieur Gounod z manufaktury Gobelins nie pojawiał się w pracy, dwunastoletnia Louise mogła wykorzystać swoje uzdolnienia rysunkowe w warsztacie tkackim. Dziewczynka sporządzała szkice do rekonstrukcji brakujących fragmentów tkanin. Największym uszkodzeniom ulegała z reguły dolna część tkannin, Bourgeois nabierała więc wprawy w rysowaniu nóg i stop. Ten motyw przewijał się regularnie w jej późniejszej twórczości.

Tuż po I wojnie światowej matka Louise zapadła na grypę hiszpankę. Louise przerwała naukę, by się nią zaopiekować - towarzyszyła jej podczas pobytu w Hotel des Anges w Le Cannet.

W latach 1923-1928 rodzina Bourgeois wynajęła Villę Marcel w Le Cannet, gdzie spędzała zimy, lata zaś w Antony. Louise podjęła ponownie naukę, tym razem w Lycée International w Cannes. W tym czasie obie z matką zawarły bliską znajomość z Pierre'em Bonnardem.

Jako dwudziestojednoletnia dziewczyna uczęszczała na wykłady rachunku różniczkowego i geometrii na Sorbonie; uzyskała też licencjat w dziedzinie filozofii na Uniwersytecie Paryskim. Jej praca dotyczyła Blaise'a Pascala i Immanuela Kanta. Dzięki rodzinnym znajomościom Louise uczestniczyła w wyprawie do Skandynawii i Rosji. 14 września 1932 roku w Antony umarła matka Louise.

W latach 30. Louise przeniosła swe zainteresowania z nauk matematycznych na sztukę. Przez kilka lat studiowała w pracowniach rozmaitych artystów na Montparnasse i Montmartre. Podczas kolejnej wyprawy do Rosji zapoznała się z teatrem moskiewskim oraz twórczością rosyjskich konstruktywistów. Przez dwa lata pracowała jako asystentka w pracowni Yves'a Brayera – jej rola polegała na zatrudnianiu modelek, przeważnie prostytutek. W tym czasie studiowała m.in. pod kierunkiem Fernanda Legera, który starał się przekonać Louise, że jej wrażliwość predestynuje ją do twórczości rzeźbiarskiej.[styl do poprawy]


W 1937 roku Louise rozpoczęła studia historii sztuki w Ecole du Louvre z zamiarem uzyskania uprawnień przewodnika wycieczek po Luwrze. Rok później podnajęła część pracowni ojca, gdzie otworzyła własną galerię sztuki, oferującą grafiki i obrazy Delacroix, Matisse'a i Bonnarda. W galerii poznała Amerykanina Roberta Goldwatera, historyka sztuki, zbierającego w Paryżu materiały do pracy doktorskiej. Oświadczył się Louise Bourgeois – ich ślub odbył się 12 września 1938 roku w Paryżu. Jeszcze w tym samym roku Bourgeois wraz z Goldwaterem przeprowadziła się do Nowego Jorku. Tam Louise przystąpiła do Art Students League, studiując pod kierunkiem Vaclava Vytlacila; zaczęła zajmować się grafiką. Dzięki swojemu mężowi, który cieszył się wysoką pozycją w kręgach historycznosztucznych, Louise zaczęła obracać się w środowisku wybitnych autorytetów w dziedzinie sztuki.

W 1940 roku przyszedł na świat Jean-Louis Bourgeois, syn Louise Bourgeois i Roberta Goldwatera.

Louise Bourgeois zmarła 31 maja 2010 roku w Nowym Jorku w wyniku ataku serca. Artystka pracowała niemal do ostatnich dni swojego życia

[potrzebny przypis].

Prace i projekty[edytuj | edytuj kod]

W twórczości Louise Bourgeois przewijał się motyw tkania i opracowywania materiałów, co najprawdopodobniej jest związane z jej dzieciństwem. Najczęściej podejmowanym przez nią wątkiem był pająk konstruujący swoją sieć, wzbudzający zaufanie i poczucie bezpieczeństwa.[według kogo?]

Praca Eye Benches II

W 1938 roku przeprowadziła się do USA, gdzie w 1947 roku wystawiła swoje rzeźby. Choć jej wystawa była sukcesem i Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku zakupiło jedną z jej prac, była ignorowana przez rynek sztuki do lat 70. Dopiero w 1993 roku reprezentowała USA na Biennale w Wenecji. Jedną z jej najbardziej znanych rzeźb jest Matka – gigantyczny (ponad 9-metrowy) pająk ze stali i marmuru, będący od 2008 roku własnością Tate Britain[4]. Artystka wykonała także sześć kopii Matki z brązu[4]. [styl do poprawy]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Louise Bourgeois nie żyje. [dostęp 2010-06-01].
  2. National Endowment for the Arts. [dostęp 2010-05-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-07-21)]. (ang.).
  3. Strona prezydenta Sarkozy i Carli Bruni. [dostęp 2010-05-09]. (ang.).
  4. a b tate.org.uk: Press Office: Press Releases – Tate acquires Louise Bourgeois’s giant spider, Maman. 2008-01-11. [dostęp 2010-09-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-08-29)].