Geopark Owadów-Brzezinki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Geopark Owadów-Brzezinki
Państwo

 Polska

Województwo

 łódzkie

Miejscowość

Owadów

Adres

ul. Słowackiego 77
26-332 Sławno

Data założenia

23 czerwca 2019

Zakres zbiorów

przyroda, geologia

Położenie na mapie gminy Sławno
Mapa konturowa gminy Sławno, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Geopark Owadów-Brzezinki”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Geopark Owadów-Brzezinki”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Geopark Owadów-Brzezinki”
Położenie na mapie powiatu opoczyńskiego
Mapa konturowa powiatu opoczyńskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Geopark Owadów-Brzezinki”
Ziemia51°22′46″N 20°07′54″E/51,379444 20,131667

Geopark Owadów-Brzezinkipark edukacyjny zlokalizowany w Owadowie w województwie łódzkim, w pobliżu kopalni wapienia firmy Nordkalk.

Geopark znajduje się ok. 20 km na południe od Tomaszowa Mazowieckiego, na obszarze sykliny tomaszowskiej, na północno-zachodnim obrzeżeniu Gór Świętokrzyskich. W sąsiadującym kamieniołomie wydobywane są skały zaliczane do najwyższego piętra systemu jurajskiego, tzw. tytonu. W 2012 roku odkryto w Owadowie złoże skamieniałości. Odkrycia dokonali Adrian Kin i Błażej Błażejowski. Na stanowisku udokumentowano zespół górnojurajskich skamieniałości organizmów lądowych i morskich, prowadząc badania w latach 2013–2016. Projekty badawcze realizowali naukowcy z Instytutu Paleobiologii im. Romana Kozłowskiego Polskiej Akademii Nauk, przy wsparciu finansowym Narodowego Centrum Nauki. Opisano zmiany zachodzące w późnej jurze na obszarze otwartego morza szelfowego, które powoli przeistaczało się w płytką lagunę morską[1][2].

Muzeum i geopark otwarto 23 czerwca 2019 roku. Koszt budowy obiektu wyniósł 10,4 mln zł[3]. W muzeum paleontologicznym prezentowane są skamieniałości zwierząt jurajskich oraz ich rekonstrukcje. Przy ścieżce geoedukacyjnej znajdują się tablice poglądowe przygotowane przez naukowców prowadzących badania w Brzezinkach. Tablice rozlokowane są na tarasie widokowym wzdłuż krawędzi kamieniołomu. Lunety umożliwiają obserwacje prowadzonych prac odkrywkowych. Na tarasie znajduje się dużych rozmiarów pomnik ichtiozaura. Sylwetka zwierzęcia jest symbolem sławieńskiego geoparku[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Błażej Błażejowski. Geopark Owadów-Brzezinki – niezwykłe stanowisko paleontologiczne udostępnione geoturystycznie. „Przegląd Geologiczny”. 68 (1), s. 45–49, 2020. Warszawa: Państwowy Instytut Geologiczny. ISSN 0033-2151. [dostęp 2022-09-17]. (pol.). 
  2. Skamieniałości Owadów-Brzezinki. ugslawno.pl. [dostęp 2022-09-17]. (pol.).
  3. Andrzej Wdowski: Geopark Owadów-Brzezinki już otwarty. To jedno z atrakcyjniejszych turystycznie miejsc w regionie. Warto się tu wybrać. opoczno.naszemiasto.pl, 2019-06-23. [dostęp 2022-09-17]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]