George Smith (asyrolog)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
George Smith
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 26 marca 1840
Londyn
Data i miejsce śmierci 19 sierpnia 1876
Aleppo w Syrii
Zawód, zajęcie asyriolog

George Smith (ur. 26 marca 1840 roku w Londynie, zm. 19 sierpnia 1876 roku w Aleppo) – brytyjski asyriolog, tłumacz pisma klinowego; jako pierwszy przetłumaczył na język współczesny Epos o Gilgameszu.

George Smith od 14 roku życia był pracownikiem bankowym. Samouk. W wieku 26 lat rozpoczął swoją karierę naukową kilkoma artykułami na temat pisma klinowego, czym zwrócił na siebie uwagę środowiska naukowego. Kilka lat później otrzymał posadę asystenta w dziale egipsko-asyryjskim Muzeum Brytyjskiego. W 1872 rozpoczął pracę nad odcyfrowaniem tabliczek odkopanych w Asyrii przez Hormuzda Rassama i przesłanych do Muzeum Brytyjskiego w 1861. Tabliczki, jak się podczas pracy okazało, zawierały treść jednego z najstarszych eposów świata i opowiadały historię półboga Gilgamesza.

Gdy okazało się, że epos nie jest kompletny, Smith, przy wsparciu finansowym Daily Telegraph, wyruszył na Bliski Wschód i w maju 1873, po pięciu dniach poszukiwań w Niniwie, odnalazł brakujące tabliczki i dokończył tłumaczenia. W 1876 napisał książkę Chaldean Account of Genesis, która stała się bestsellerem.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]