Gerhard Cornelius van Wallrawe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gerhard Cornelius van Wallrawe
Data i miejsce urodzenia 1692
Warendorf
Data i miejsce śmierci 1773
Magdeburg
Narodowość niemiecka
Praca
Projekty Pałac Sejmu Stanów Pomorskich
Zwieńczenie zachodniej fasady Bramy Portowej

Gerhard Cornelius van Wallrawe (Walrave), również de Walrave, von Walrave (ur. 1692 w Warendorfie, zm. 1773 w Magdeburgu) – architekt i pruski generał (przypisywane mu jest pochodzenie niemieckie), syn oficera holenderskiego[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Zajmował się szczególnie projektowaniem fortyfikacji. Swoją działalność rozwinął w Prusach za panowania Fryderyka Wilhelma I i kontynuował ją za rządów jego syna i następcy, Fryderyka II.

Do głównych osiągnięć Wallrawego należą projekty budowy, rozbudowy i przebudowy twierdz w państwie pruskim. Był głównym projektantem rozbudowy Twierdzy Kłodzkiej, jak i innych ważnych twierdz i umocnień – w Szczecinie, Nysie, Brzegu, Głogowie, Koźlu i Świdnicy. Wallrawe był też autorem projektów budowli cywilnych, m.in. Pałacu Sejmu Stanów Pomorskich[2] oraz barokowych bram miasta Szczecina, z których dwie: Brama Portowa (dawniej Berlińska)[3] i Brama Królewska[4] zachowały się do dziś.

Od czerwca 2001 roku jest patronem pruskiego fortu nadbrzeżnego w Świnoujściu, który na jego cześć nosi nazwę Fort Gerharda[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bernhard von Poten: Walrawe, Gerhard Cornelius von (niem.). W: Allgemeine Deutsche Biographie 41, s. 2-5 [on-line]. 1896. [dostęp 2016-10-19].
  2. Pałac Sejmu Stanów Pomorskich. W: pomeranica.pl [on-line]. [dostęp 2016-10-19].
  3. Jan Iwańczuk: Brama Portowa. W: pomeranica.pl [on-line]. [dostęp 2016-10-19].
  4. Jan Iwańczuk: Brama Królewska. W: pomeranica.pl [on-line]. [dostęp 2016-10-19].
  5. Historia Fortu Gerharda > Początki Twierdzy. W: Fort Gerharda, Historia – Przygoda – Zabawa [on-line]. Fort Gerharda. [dostęp 2016-10-19].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]