Ghadamis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ghadamis
غدامس
ilustracja
Państwo  Libia
Gmina Ghadamis
Wysokość 340 m n.p.m.
Populacja 
• liczba ludności

7000
Położenie na mapie Libii
Mapa konturowa Libii, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Ghadamis”
Ziemia30°08′15″N 9°30′04″E/30,137500 9,501111
Strona internetowa
Stare miasto Ghadamis[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Państwo  Libia
Typ kulturowy
Spełniane kryterium V
Numer ref. 362
Region[b] Kraje arabskie
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę 1986
na 10. sesji
Obiekt zagrożony 2016-

Ghadamis (arab. غدامس, berb. ɛadēməs) – miasto w zachodniej Libii, w oazie na Saharze, przy granicy z Algierią i Tunezją, ośrodek administracyjny gminy Ghadamis. Mieszka tu około 7000 osób – w większości są to Berberowie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wzmianki o Ghadamis pochodzą z czasów rzymskich, kiedy stacjonowały tu legiony. W VI stuleciu n.e. – po chrystianizacji mieszkańców Bizancjum – oaza była siedzibą biskupstwa, jednak już w VII wieku dostała się pod panowanie muzułmańskich Arabów. Mieszkający tu Berberowie szybko przejęli islam. Aż do XIX wieku miasto było też ważnym ośrodkiem na trasie karawan kupieckich.

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

Współczesne Ghadamis częściowo kultywuje dawne berberskie tradycje. Stare miasto – od 1986 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO – podzielone jest na siedem dzielnic, z których każda zamieszkana jest przez członków jednego berberskiego klanu i posiada osobny plac, na którym odbywają się zgromadzenia i obchody świąt. W latach 70. XX wieku rząd libijski wybudował nowe budynki mieszkalne poza obrębem murów starego miasta, jednak w lecie większość mieszkańców wciąż przebywa w starych dzielnicach ze względu na ich architekturę, dającą dobre schronienie przed upałem.

Ghadames Panorama April 2004.jpg