Przejdź do zawartości

Ghadamis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ghadamis
‏غدامس‎
ilustracja
Państwo

 Libia

Gmina

Ghadamis

Wysokość

340 m n.p.m.

Populacja 
• liczba ludności


7000

Położenie na mapie Libii
Mapa konturowa Libii, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Ghadamis”
Ziemia30°08′15″N 9°30′04″E/30,137500 9,501111
Strona internetowa
Stare miasto Ghadamis[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Państwo

 Libia

Typ

kulturowy

Spełniane kryterium

V

Numer ref.

362

Region[b]

Kraje arabskie

Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę

1986
na 10. sesji

Obiekt zagrożony

2016-

Ghadamis (arab. غدامس, berb. ɛadēməs, łacina Cidamus, Cydamus) – miasto w zachodniej Libii, w oazie na Saharze, przy granicy z Algierią i Tunezją, ośrodek administracyjny gminy Ghadamis. Mieszka tu około 7000 osób – w większości są to Berberowie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wzmianki o Ghadamis pochodzą z czasów rzymskich, kiedy stacjonowały tu legiony. W VI stuleciu n.e. – po chrystianizacji mieszkańców Bizancjum – oaza była siedzibą biskupstwa, jednak już w VII wieku dostała się pod panowanie muzułmańskich Arabów. Mieszkający tu Berberowie szybko przejęli islam. Aż do XIX wieku miasto było też ważnym ośrodkiem na trasie karawan kupieckich.

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

Współczesne Ghadamis częściowo kultywuje dawne berberskie tradycje. Stare miasto – od 1986 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO – podzielone jest na siedem dzielnic, z których każda zamieszkana jest przez członków jednego berberskiego klanu i posiada osobny plac, na którym odbywają się zgromadzenia i obchody świąt. W latach 70. XX wieku rząd libijski wybudował nowe budynki mieszkalne poza obrębem murów starego miasta, jednak w lecie większość mieszkańców wciąż przebywa w starych dzielnicach ze względu na ich architekturę, dającą dobre schronienie przed upałem.