Gia Scala

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gia Scala
Ilustracja
Imię i nazwisko

Josephine Giovanna Scoglio

Data i miejsce urodzenia

3 marca 1934
Liverpool

Data i miejsce śmierci

30 kwietnia 1972
Hollywood

Zawód

aktorka

Gia Scala, właśc. Josephine Giovanna Scoglio (ur. 3 marca 1934 w Liverpoolu, zm. 30 kwietnia 1972 w Hollywood) – amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna.

Gia Scala urodziła się jako Giovanna Scoglio w Liverpoolu. Jako trzymiesięczne niemowlę przeniosła się na Sycylię ze swym arystokratycznym sycylijskim ojcem Pietro Scoglio i irlandzką matką Eileen z d. O'Sullivan. W wieku 14 lat wyemigrowała do Nowego Jorku. Po skończeniu nauki pracowała w biurze podróży. Uczyła się w Actors Studio. Agent Universalu dostrzegł ją, gdy brała udział w teleturnieju i zawarł z nią kontrakt (1954).

Po kilku małych rolach Gia zwróciła na siebie uwagę filmowców. Jej najbardziej znana rola filmowa to Anna, grecka uczestniczka ruchu oporu, w wojennym filmie Działa Navarony (1961).

Po sukcesie filmu aktorka popadła w alkoholizm. Straciła kontrakt z Universal Studios i zaczęła szukać pracy w Europie. Jej małżeństwo z aktorem Donem Burnettem rozpadło się. W desperacji rzuciła się z mostu Waterloo. Utonęłaby w Tamizie, gdyby nie uratował jej przejeżdżający taksówkarz. Jej uzależnienie alkoholowe doprowadziło do licznych aresztowań, a ataki depresji były tak poważne, że została zmuszona poddać się obserwacji psychiatrycznej. 30 kwietnia 1972 roku Gia została znaleziona martwa w swojej sypialni w Hollywood po przedawkowaniu alkoholu i pigułek nasennych. Jej śmierć została uznana za samobójstwo.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Gia Scala. T. 46: Kolekcja Alfred Hitchcock Przedstawia. Poznań: Oxford Educational Sp. z o.o., styczeń 2011, s. 21. ISBN 978-83-252-1130-1.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]