Gian-Carlo Coppola

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gian-Carlo Coppola
Data i miejsce urodzenia 17 września 1963
Los Angeles
Data i miejsce śmierci 26 maja 1986
Annapolis
Zawód producent filmowy
Rodzice Francis Ford Coppola
Eleanor Coppola
Dzieci Gia Coppola
Krewni i powinowaci Roman Coppola (brat)
Sofia Coppola (siostra)
Nicolas Cage (kuzyn)

Gian-Carlo Coppola (ur. 17 września 1963 w Los Angeles, zm. 26 maja 1986 w Annapolis) – amerykański producent filmowy.

Wczesne życie[edytuj]

Gian-Carlo Coppola urodził się w Los Angeles. Jest synem znanego reżysera Francisa i Eleanor Coppoli (z domu Neil). Jest on najstarszym z rodzeństwa Coppolów, miał brata Romana i siostrę Sofię.

Kariera[edytuj]

Podobnie jak jego brat i siostra, Gian-Carlo Coppola często grał w filmach wyreżyserowanych przez ich ojca m.in. Ojciec chrzestny, Rozmowa, Czas apokalipsy i Rumble Fish, następnie był producentem do filmów Rumble Fish i Outsiderzy oraz asystentem reżysera do filmu pt. Cotton Club.

W Ojcu chrzestnym, grał wraz ze swoim bratem Romanem synów jednej z postaci, Toma Hagena kreowanej przez Roberta Duvalla, gdzie w scenie pogrzebu Vito Corleone stali za Robertem Duvallem i Alem Pacino

Śmierć[edytuj]

Gian-Carlo Coppola zginął w wypadku motorówki w dniu 26 maja 1986 roku w Annapolis w stanie Maryland w wieku 22 lat.[1] Griffin O'Neal (syn Ryana O'Neala), który pilotował motorówkę, próbował przejechać między dwoma jachtami, nie zdając sobie sprawy, że oba jachty były połączone lina holowniczymi. Chociaż O'Neal zdążył ominąć kaczkę, Coppola uderzył się w nią i zginął na miejscu.[2] W czasie wypadku, O'Neal był na planie filmu Francisa Ford Coppoli pt. Kamienne ogrody. Późniejsze badania wykazały, że O'Neal w chwili wypadku był pod wpływem narkotyków. O'Neal został później oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci,[3] za co został skazany w 1987 roku karę na 1,5 roku więzienia i 200 dolarów grzywny.

Życie prywatne[edytuj]

Gian-Carlo Coppola był zaręczony z Jacqui de la Fontaine, z którą planował się pobrać. W chwili jego śmierci, była ona w drugim miesiącu ciąży. Ich jedyna córka Gian-Carla „Gia” Coppola urodziła się w Los Angeles dnia 1 stycznia 1987 roku. Gia została wyróżniona w 2011 roku październikowym numerze amerykańskiego magazynu „Elle” mianem „Reżysera Młodego Pokolenia”.

Francis Ford Coppola wyreżyserował w 1988 roku film pt. Tucker. Konstruktor marzeń, który poświęcił pamięci tragicznie zmarłego syna z powodu jego miłości do samochodów.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Gian-Carlo Coppola - Ciekawostki. [dostęp 2013-02-17].
  2. Tatum O'Neal, A Paper Life, 0-060-75102-9 p. 158
  3. Griffin O'Neal - Ciekawostki. [dostęp 2013-02-17].

Linki zewnętrzne[edytuj]