Vito Corleone

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Vito Corleone, znany również jako Don Corleone lub Don Vito, właściwie Vito Andolini (ur. 7 grudnia 1891, zm. 25 czerwca 1955) – fikcyjny mafioso z powieści Maria Puzo Ojciec chrzestny oraz filmu o tym samym tytule. W filmach rolę Vita zagrali Marlon Brando (część pierwsza) oraz Robert De Niro (część druga).

Życiorys[edytuj]

Urodził się 7 grudnia 1891 roku w wiosce Corleone na Sycylii jako Vito Andolini. Kiedy chłopiec ma dziewięć lat, sycylijska mafia, która uprzednio w akcie zemsty zamordowała jego ojca Antoniego i brata Paolo, wydaje na niego wyrok śmierci. Matka Vita udaje się do lokalnego mafiosa, dona Francesca Ciccia, aby prosić o łaskę dla syna, obiecując, że ten nie będzie szukał zemsty, gdy dorośnie. Ciccio nie dał się jednak przekonać i gdy matka chce go zabić nożem, sama zostaje zabita przez jego ludzi. Vitowi udaje się uciec z miejsca zdarzenia. W roku 1901 jego krewni wysyłają go do Ameryki, gdzie mieszka u rodziny Abbandandów, której syn Genco zostaje później consiglierem Vita. W Ameryce przybiera nazwisko Corleone. Żeni się z Carmellą, z którą ma czworo dzieci: (Santina, Frederica, Michaela i Constanzię), później przejmuje pieczę nad przyjacielem Sonny’ego, Tomem Hagenem, który pochodził z ulicy. Pracuje w sklepie spożywczym, do momentu, w którym pracodawca zmuszony zostaje go zwolnić i zatrudnić na jego miejsce bratanka dona Massima Fanucciego, rzekomo mającego powiązania z Czarną Ręką, siejącego postrach we włoskiej dzielnicy Nowego Jorku.

W 1919 r. dokonuje swojego pierwszego morderstwa, zabijając dona Fanucciego, który próbował wymusić od niego haracz. Od tamtej pory ludzie zaczynają go szanować i zarazem bać się go, kolejni ludzie przybywają do niego z prośbą o pomoc. Na tym zaczyna budować swoją potęgę i rodzinę, działając pod przykrywką firmy Genco Oil (nazwana na cześć Genca Abbandando). Podczas podróży w rodzinne strony w roku 1925, z pomocą dona Tommasinia, zabija nożem mordercę swojej rodziny, dona Ciccia.

Podczas prohibicji rodzina Corleone wzbogaca się na handlu alkoholem. W tym czasie Don Vito poznaje wielu innych donów, którzy z nim działają, m.in. Hymana Rotha. W tym też czasie popada w konflikt z rodziną Capone, który jednak nie przeradza się w wojnę (Capone ze względu na szacunek i strach przed Vitem nie atakuje go). W tym też czasie traci kontakt z rodziną - jego syn Michael buntuje się (w końcu w roku 1941 po ataku na Pearl Harbor porzuca college i zaciąga się do armii, co większość uznała za zdradę, ale gdy powrócił z medalami byli z niego dumni), syn Santino nie chce się w ogóle uczyć i już w wojnie w roku 1935 pomiędzy Pięcioma Rodzinami (Stracci, Barzini, Cuneo, Tattaglia i Corleone) zostaje dowódcą. Fredo okazuje się być za mało inteligentny, by pomagać ojcu w poważniejszych interesach (w latach 40. zostaje szefem jego ochrony), a przybrany Tom Hagen nie chce zostać uczciwym adwokatem, tylko pomagać rodzinie (po śmierci Genca w 1945 zostaje nowym consiligiere).

Po zakończeniu drugiej wojny światowej firma importuje już wszystkie włoskie towary. Wtedy też córka Vito, Connie, wychodzi za mąż za Carla Rizzi. Na tę imprezę wraca też z wojny Michael Corleone. Do Nowego Jorku przybywa Virgil Sollozzo, handlarz narkotykami (w rodzinie Corleone i wszystkich innych handel narkotykami był zakazany), proponując ofertę współpracy Donowi Vito. Ten kategorycznie odmawia. W odwecie Sollozzo, działający we współpracy z rodziną Tattaglia, morduje Lucę Brasi, mordercę na zlecenia rodziny Corleone oraz dokonuje zamachu na samego Vita. Poprzez kontakt z Paulim Gatto, żołnierzem Clemenzy i ochroniarzem wybranym przez Freda, dowiadują się o miejscu pobytu Dona, a ten udaje chorobę. Zastępuje go Fredo, który jednak nie zapobiega zamachowi - Vito dostaje 5 kul i walczy o życie w szpitalu. Tam też przybywają kolejni zamachowcy, ale Michael wraz z Enzo, piekarzem, odstraszają zamachowców. Na miejsce przybywa Kapitan McCluskey, oficer nowojorskiej policji, który jak się okazuje, działa we współpracy z Sollozzem (usuwa sprzed szpitala wszystkich ludzi obstawy Dona, by ułatwić zamach). Michael decyduje się zamordować i Solloza i Kapitana policji, po czym musi uciekać na Sycylię. Rodziną kieruje Sonny Corleone, który rozpętuje wielką wojnę Pięciu Rodzin. Wkrótce ginie i Sonny i Bruno Tattaglia, syn Dona Tattagli. Vito postanawia zawrzeć pokój organizując spotkanie Donów wszystkich organizacji z całego kraju i kończy wojnę godząc się na handel narkotykami.

Następcą Vita zostaje Michael, wbrew jego pierwotnym planom. Umiera na atak serca podczas zabawy z wnukiem Anthonym, synem Michaela, w ogrodzie 25 czerwca 1955 roku. Przed śmiercią pomaga Michaelowi w prowadzeniu rodziny i organizacją zamachów na Dona Barziniego, Tattaglię, Stracci, Moe Greenea i swojego własnego zdrajcę, którego przewidział (Tessio).

Postać Vita wzorowana była na prawdziwych mafijnych donach: Josephie Bonannie, Franku Costellu i Carlu Gambinie.

Zobacz też[edytuj]