Gibson ES-335

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gibson ES-335TD
Ilustracja
Gibson ES-335TD w kolorze sunburst
Marka Gibson
Lata produkcji od 1960
Konstrukcja
Korpus Semi-Hollow
Drewno
Korpus Topola, Klon
Gryf Mahoń
Podstrunnica Palisander
Osprzęt
Mostek Tune-o-matic
Przetworniki 2 humbuckery
Klucze Grover, układ 3:3
Strona producenta

Gibson ES-335TDgitara elektryczno-akustyczna produkowana przez amerykańską firmę Gibson Guitar Corporation. Znalazła szerokie zastosowanie w wielu gatunkach muzycznych, od jazzu, poprzez bluesa, aż po rock and rolla.

Gdy ES-335TD, będący częścią serii ES (Electric Spanish), wystartował w 1960 momentalnie wstrząsnął światem gitar swoją innowacyjnością i niepowtarzalnym brzmieniem, łączącym śpiewny sustain gitar solid-body z bogactwem dźwięku gitar semi-hollowbody.

Budowa i dźwięk[edytuj | edytuj kod]

Gibson ES-335TD nie posiada ruchomego mostka tremolo, lecz stały, składający się z mostka Tune-o-matic oraz stopbaru (podobnie jak gitary z serii Les Paul). Ma bardzo ciepły i bogaty dźwięk, charakterystyczny dla gitar typu semi-hollowbody.

Korpus wykonany jest z topoli obustronnie obłożonej klonem. Gryf zaś wykonano z jednego kawałka mahoniu, na który nakładana jest palisandrowa podstrunnica. Charakterystyczne dla modelu są wcięcia w kształcie litery "f", które stały się symbolem jazzu. Dzięki otworom rezonansowym gitara nadaje się zarówno do gry akustycznej (na sucho), jak i gry z podłączonym wzmacniaczem.

Ważnym dla dźwięku elementem są przetworniki. Zespół projektantów postanowił użyć wynalezionego przez pracownika firmy Gibson Setha Lovera przetwornika typu humbucker, składającego się z dwóch równolegle, blisko osadzonych cewek, połączonych są ze sobą w przeciw-fazie, przy czym biegunowość obu magnesów względem siebie także spolaryzowano przeciwnie. Dzięki takiemu rozwiązaniu wszechobecne sygnały zakłócające z sieci zasilającej, scenicznego oświetlenia, transformatorów wzmacniaczy itd. indukują się w obu cewkach w przeciwnych fazach i znoszą się. Teraz sygnał użyteczny ze strun bez przeszkód i bez przydźwięków, za to z podwójną amplitudą, przekazywany jest do wzmacniacza. Brzmienie jest tu ciemniejsze, potężniejsze i bardziej "tłuste" niż u jednocewkowych single-coil.

50th Anniversary 1960 Gibson ES-335TD[edytuj | edytuj kod]

Z okazji pięćdziesięciolecia wypuszczenia na rynek pierwszego ES-335TD, firma Gibson wydała specjalną, jubileuszową edycję tych gitar noszącą nazwę 50th Anniversary 1960 Gibson ES-335TD. W modelach z tej serii zastosowano wiele patentów takich samych, jak w pierwowzorze.

Chuck Berry grający na Gibsonie ES-335TD

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Ze względu na bogate brzmienie, nadające się do każdego rodzaju muzyki, model ES-335TD oraz jego rodzeństwo, ES-345 oraz ES-355 prędzej czy później lądował w dłoniach takich gitarzystów, jak Dave Grohl, Eric Clapton, Alvin Lee, Ritchie Blackmore, Chuck Berry, Martin Gore, B.B. King, Larry Carlton i wielu, wielu innych przełomowych artystów. Trudno dziś znaleźć gatunek muzyczny, który nie miałby kontaktu z ES-335TD - można go znaleźć w jazzie, bluesie, rocku, rapie, country czy muzyce funk.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Strona edycji 50th Anniversary 1960 Gibson ES-335