Gieorgij Dobrowolski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
USSR stamp Georgi Dobrovolski cropped.jpg

Gieorgij Timofiejewicz Dobrowolski (ros. Георгий Тимофеевич Добровольский; ur. 1 czerwca 1928 w Odessie, zm. 29 czerwca 1971) – kosmonauta radziecki, Lotnik Kosmonauta ZSRR.

Po ukończeniu wojskowej szkoły lotniczej pełnił służbę jako pilot myśliwski, następnie po złożeniu egzaminów w Akademii Lotniczej, przygotowywał się w grupie kosmonautów do pierwszego lotu w kosmos.

Brał udział w jednym locie kosmicznym. 6 czerwca 1971 wystartował w kosmos na pokładzie statku Sojuz 11. Był dowódcą trzyosobowej załogi, która jako pierwsza w historii astronautyki pracowała na pokładzie załogowej stacji orbitalnej (Salut 1). Razem z nim udział w misji brali Władisław Wołkow oraz Wiktor Pacajew. 29 czerwca 1971, po zakończeniu prac na pokładzie stacji orbitalnej Sojuz 11, odłączył się od niej i rozpoczął manewr lądowania. Zakończyło się ono tragicznie. Kabina podczas tej operacji uległa rozhermetyzowaniu, a kosmonauci, którzy tak jak w czasie wcześniejszych misji Sojuzów nie posiadali skafandrów, ponieśli śmierć.

Oficjalny czas lotu wyniósł 23 dni, 18 godzin, 21 minut i 43 sekundy.

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]