Gimnazjum Herzlija

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gimnazjum Herzlija
‏הגימנסיה העברית הרצליה‎
The Herzliya Hebrew Gymnasium
Ilustracja
Data założenia 1905
Państwo  Izrael
Adres Tel Awiw
Liczba studentów 1700
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Gimnazjum Herzlija
Gimnazjum Herzlija
Ziemia32°05′13″N 34°47′06″E/32,086944 34,785000
Strona internetowa

Gimnazjum Herzlija (hebr. הגימנסיה העברית הרצליה, HaGymnasia HaIvrit Herzliya; ang. The Herzliya Hebrew Gymnasium) jest instytucją edukacyjną położoną w osiedlu Ha-Cafon ha-Chadasz w mieście Tel Awiw, w Izraelu. Szkoła powstała w 1905 i była pierwszą na świecie hebrajską szkołą średnią.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Stara siedziba Gimnazjum Herzlija przy ulicy Herzla, 1936
Nowa siedziba Gimnazjum Herzlija przy ulicy Jabotinsky

Idea utworzenia „gimnazjum hebrajskiego” w Palestynie została przedstawiona przez Menachema Ussishkina i dr Ben Zion Mossinsona. Pierwsze praktyczne próby założenia takiej szkoły podjął dr Leib-Cohen z żoną. Założyli oni prywatną szkołę hebrajską, która działała w dwóch pokojach ich mieszkania w Jaffie. Nazwaną ją Gimnazjum Hebrajskie. Była to pierwsza szkoła średnia na świecie, w której językiem wykładowym był hebrajski. 28 lipca 1909 r. szkołę przeniesiono do pobliskiego Tel Awiwu, gdzie swoją siedzibę miała przy ulicy Herzla. Zmieniono wówczas jej nazwę na Gimnazjum Herzlija, na cześć Theodora Herzla, twórcy i głównego ideologa Syjonizmu[1].

Do pierwszej klasy gimnazjum chodzili uczniowie, którzy zasłynęli w dalszej przyszłości państwa Izraela: Mosze Szarett, Eliyahu Golomb, Dov Hoz, Rebecca Shertok (siostra Mosze Szaretta i późniejsza żona Oz), Rebecca Resnick, Tzila Feinberg (córka Izraela Feinberga).

Stary budynek gimnazjum był wybudowany w tzw. „stylu izraelskim”, który usiłował odtworzyć izraelską architekturę w Palestynie i łączył w sobie elementy różnych stylów architektury na Bliskim Wschodzie z koncepcjami europejskimi. Został on zaprojektowany przez architektów Josefa Barsky'ego i Borisa Schatza ze Szkoła Sztuk Pięknych i Rzemiosł Artystycznych Besaleel. Budynek był położony na niewielkim wzniesieniu przy ulicy Herzla, która była wówczas główną ulicą miasta. Lokalizacja szkoły wpływała na kształtowanie świadomości mieszkańców Tel Awiwu, spostrzegających gimnazjum jako najważniejszą instytucję edukacyjną miasta[2].

Ze względu na wzrost liczby uczniów i pogarszający się stan techniczny budynku postanowiono przenieść szkołę do nowej siedziby przy ulicy Jabotinsky (Żabotyńskiego). Otwarcie szkoły w nowej siedzibie odbyło się w roku 1958, a w 1959 roku rozpoczęto rozbiórkę starego budynku szkolnego. Obecnie w miejscu tym wznosi się wieżowiec Shalom Meir Tower (wysokość 142 metrów)[3].

Nowy budynek gimnazjum ozdobiono bramą, która nawiązuje do architektury starego budynku szkoły.

Absolwenci[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Absolwenci gimnazjum Herzlija.

W wykazie absolwentów szkoły można znaleźć wiele znanych osobistości, które tworzyły filar izraelskiego społeczeństwa. Byli wśród nich między innymi: premier Mosze Szarett, poeta Avraham Shlonsky, pisarz Aharon Megged, fizyk Juwal Ne’eman, kardiolog Aron Brand, burmistrz Tel Awiwu Ron Chuldaj, poeta Nathan Alterman, szef sztabu izraelskiej armii gen. Gabi Aszkenazi, piłkarz Amir Schelach, polityk Josi Belin.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. This Day in Israel's History: July 28 (ang.). W: The Jewish Federations of North America [on-line]. [dostęp 9 maja 2010].
  2. Budynek Gimnazjum Herzlija (hebr.). W: Tel Awiw-Jafa Municipality [on-line]. [dostęp 9 maja 2010].
  3. Shalom Mayer Tower (ang.). W: Emporis.com [on-line]. [dostęp 9 maja 2010].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]