Izraelskie Konserwatorium Muzyczne w Tel Awiwie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Izraelskie Konserwatorium Muzyczne
‏הקונסרבטוריון הישראלי למוזיקה תל אביב‎
Israel Conservatory of Music
ilustracja
Data założenia 1945
Państwo  Izrael
Adres Tel Awiw
Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Izraelskie Konserwatorium Muzyczne”
Ziemia32°05′34″N 34°47′15″E/32,092778 34,787500
Strona internetowa

Izraelskie Konserwatorium Muzyczne (hebr. הקונסרבטוריון הישראלי למוזיקה תל אביב) jest uczelnią muzyczną położoną w osiedlu Ha-Cafon ha-Chadasz w mieście Tel Awiw, w Izraelu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Instytut został założony w 1945 jako Akademia Muzyczna. Założycielami była grupa żydowskich muzyków pochodzących z Węgier: Lorendo Pnivs (skrzypek), Elise Pnivs (altowiolista/skrzypek), dr Laszlo Vincze (wiolonczelista), Ilona Vincze-Kraus (pianista), Ödön Pártos (altowiolista) i Alexander Moskowitz (kompozytor). Celem ich działalności było stworzenie instytucji edukacyjnej, w której młodzież i dzieci mogłyby się uczyć gry na instrumentach muzycznych[1].

Początkowo szkoła mieściła się w budynku Academy High School, a w 1951 przeniosła się do religijnej szkoły Tachkemoni przy ulicy Lilienbluma. W 1966 Akademia uzyskała nową siedzibę na terenie Kampusu Uniwersytetu Telawiwskiego. Od tego czasu istnieje ścisła współpraca konserwatorium z Uniwersytetem Telawiwskim. W latach 80. XX wieku Akademia przeniosła się do swojej obecnej siedziby przy ulicy Strickera.

W 2005 nastąpiło formalne połączenie konserwatorium z Departamentem Muzykologii Uniwersytetu Tel Awiwu. Od tego czasu uczelnia nosi nazwę Szkoła Muzyczna Buchmann-Mehta. W maju 2008 wyburzono dotychczasowe budynki konserwatorium i przystąpiono do budowy nowoczesnej siedziby konserwatorium. Do tego czasu uczelnia korzysta z sal w kilku szkołach miejskich[2].

Centrum muzyki[edytuj | edytuj kod]

Od 1988 przy konserwatorium działa Centrum Muzyki Chamber, które organizuje liczne koncerty muzyki kameralnej z udziałem czołowych artystów z Izraela i zagranicy[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Studia muzyczne w Stricker (hebr.). W: Israel Conservatory of Music [on-line]. [dostęp 8 maja 2010].
  2. Remont budynku (hebr.). W: Israel Conservatory of Music [on-line]. [dostęp 8 maja 2010].
  3. Chamber Music Center (hebr.). W: Israel Conservatory of Music [on-line]. [dostęp 8 maja 2010].