Gimnazjum i Liceum Akademickie w Toruniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zespół Szkół UMK
Gimnazjum i Liceum Akademickie
w Toruniu
Gimnazjum i Liceum Akademickie w Toruniu1.jpg
Typ szkoły gimnazjum i liceum
Państwo  Polska
Miejscowość Toruń
Data założenia 1998
Liczba uczniów 326
Dyrektor mgr Arkadiusz Stańczyk
Wicedyrektorzy mgr Adam Makowski
mgr Elżbieta Karczewska-Musiał
Adres Szosa Chełmińska 83
87-100 Toruń
Położenie na mapie Torunia
Mapa lokalizacyjna Torunia
Zespół Szkół UMKGimnazjum i Liceum Akademickiew Toruniu
Zespół Szkół UMK
Gimnazjum i Liceum Akademickie
w Toruniu
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa kujawsko-pomorskiego
Zespół Szkół UMKGimnazjum i Liceum Akademickiew Toruniu
Zespół Szkół UMK
Gimnazjum i Liceum Akademickie
w Toruniu
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Zespół Szkół UMKGimnazjum i Liceum Akademickiew Toruniu
Zespół Szkół UMK
Gimnazjum i Liceum Akademickie
w Toruniu
Ziemia 53°01′23,293″N 18°35′34,948″E/53,023137 18,593041
Strona internetowa szkoły
Internat szkoły

Zespół Szkół Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Gimnazjum i Liceum Akademickie w Toruniu (ZS UMK GiLA, GiLA, dawniej ZSO GiLA, GA) – placówka kształcenia ogólnokształcącego, łącząca gimnazjum z liceum. Działa od roku 1998, jest pierwszą w Polsce szkołą dla wybitnie uzdolnionych uczniów.

Przy szkole znajduje się budynek internatu oraz Hotelu Uniwersyteckiego UMK. Swoją tradycją szkoła nawiązuje do działającego od XVI w. Gimnazjum Akademickiego, słynnej toruńskiej szkoły wyższej doby staropolskiej, oraz powołanego przy Uniwersytecie Wileńskim Państwowego Liceum im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich[1].

Charakterystyka[edytuj]

GiLA jest placówką eksperymentalną, kierowaną przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej w Warszawie. Przez pierwszych dziesięć lat istnienia szkoły cykl kształcenia był skrócony o rok – uczniowie stawali się absolwentami i zdawali maturę już po pięciu latach nauki w GiLA. Aktualnie GiLA jest szkołą sześcioletnią, prowadzi się osobny nabór do gimnazjum i do liceum.

Szkoła ta pod względem wyników egzaminów gimnazjalnych jest najlepsza w kategorii gimnazjów w województwie kujawsko-pomorskim[2][3]. Pierwszym dyrektorem szkoły był fizyk, wykładowca uniwersytecki, dr Jerzy Wieczorek, notabene pierwszy demokratyczny prezydent miasta Torunia, za czasów komunistycznych związany z „Solidarnością”. Aktualnie stanowisko dyrektora zajmuje mgr Arkadiusz Stańczyk. W latach 2006 i 2009 szkoła ta zajęła 5. miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Szkół Średnich w Polsce oraz 1. miejsce w Kujawsko-Pomorskim[4][5]. W roku 2010 zajęła 2. miejsce w Ogólnopolskim rankingu szkół ponadgimnazjalnych 2010[6], natomiast w roku 2011 zajęła miejsce pierwsze[7]. W 2012 roku Liceum Akademickie powtórzyło ten sukces, utrzymując tym samym tytuł najlepszego liceum w Polsce[8].W roku 2013 szkoła spadła na drugie miejsce, jednak w 2014 roku po raz trzeci zdobyła tytuł najlepszego liceum w Polsce.

W 2016 roku liceum akademickie zajęło trzecie miejsce w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych Perspektywy 2016, który po raz 18. został opublikowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy[9].

Historia[edytuj]

Prace nad projektem powstania Gimnazjum Akademickiego rozpoczęto w 1993 roku, następnie przedstawiono go rektorowi uczelni. W pomysł zaangażowało się Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Sejmik Samorządowy Województwa Toruńskiego. W 1996 powołano Radę Nadzorczą Gimnazjum Akademickiego, która nadzorowała powstanie szkoły, jej statutu oraz współdziałała z zespołami programowymi.

Uroczyste powołanie Gimnazjum Akademickiego w Toruniu miało miejsce 21 stycznia 1998 r. z udziałem wojewody Wojciecha Daniela, rektora UMK Andrzeja Jamiołkowskiego i władz samorządowych. Rada Nadzorcza została zastąpiona przez Radę Programową, która przygotowała konkurs na pierwszego dyrektora szkoły (30 marca 1998 został nim dr Jerzy Wieczorek) oraz rozpoczęła nabór uczniów. Listę przyjętych ogłoszono 15 lipca.

Dnia 1 września 1998 eksperymentalna szkoła Gimnazjum Akademickie rozpoczęła swą działalność, fazę eksperymentu pomyślnie zakończono w 2003[1].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]