Gottfried Keller

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gottfried Keller, ok. 1860
Autograf pisarza
Rysunek Karla Stauffer-Berna przedstawiający pisarza

Gottfried Keller, (ur. 19 lipca 1819 w Zurychu, zm. 16 lipca 1890 tamże) – pisarz i poeta szwajcarski, tworzący w języku niemieckim.

W latach 183442 studiował malarstwo w Monachium. W 1846 roku opublikował zbiór wierszy, które przyniosły mu stypendium, dzięki któremu w latach 18481850 studiował historię, filozofię i literaturę na Uniwersytecie w Heidelbergu. W 1850 roku rozpoczął studia w Berlinie, tam też powstała jego najsłynniejsza, autobiograficzna powieść „Zielony Henryk”. W 1855 roku powrócił do Zurychu, gdzie pracował jako niezależny pisarz. W latach 18611876 pracował jako sekretarz (Erster Staatsschreiber) kantonu Zurych. Później poświęcił się już tylko pracy literackiej. W 1876 roku została opublikowana powieść „Romeo i Julia na wsi”, oparta na słynnym dramacie Szekspira, ale umiejscowiona w scenerii szwajcarskiej wsi.

Był wybitnym reprezentantem realizmu mieszczańskiego.
Przewodniczył komitetowi na rzecz polskich powstańców styczniowych. Twórczością G.Kellera zainteresował się szwajcarski kompozytor Othmar Schoeck, który skomponował w roku 1926 cykl pieśni do 14 wierszy G.Kellera pod tytułem " Lebendig Begraben" (Pogrzebiony żywcem). Ten utwór (na orkiestrę i baryton) został nagrany przez Dieter Fischer-Diskau dla wytworni Claves w 1962 roku.

Anegdota[edytuj | edytuj kod]

Pisarz Gottfried Keller pił o wiele za dużo wina, niż na to pozwalał stan jego zdrowia. Lekarz zwrócił mu taktownie uwagę, żeby zmniejszył ilość spożywanych płynów. Keller zasępił się na chwilę, po czym powiedział z uśmiechem: – Oczywiście, panie doktorze, od dzisiaj nie będę jadł zupy.

Najważniejsze dzieła[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]