Przejdź do zawartości

Graham Nash

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Graham Nash
Ilustracja
Imię i nazwisko

Graham William Nash

Data i miejsce urodzenia

2 lutego 1942
Blackpool

Instrumenty

gitara basowa

Gatunki

pop
folk

Zawód

muzyk, gitarzysta, wokalista

Aktywność

od 1960

Wydawnictwo

Atlantic Records
ABC Records
MCA Records
EMI
Reprise Records
Artemis Records

Powiązania

The Hollies, Crosby & Nash

Strona internetowa

Graham Nash (ur. 2 lutego 1942 w Blackpool) – brytyjski muzyk folk-rockowy, gitarzysta i wokalista, znany ze swych występów w grupach The Hollies i Crosby, Stills and Nash oraz z kariery solowej[1].

Karierę rozpoczął w okresie boomu skifflowego, zakładając w 1955 roku razem z kolegą z klasy Allanem Clarkiem duet Two Teens. W 1960 roku już jako Ricky And Dane dołączyli do formacji Kirk Stephens And The Deltas. Współpraca ta dobiegła końca już w 1961 roku, kiedy to Graham i Allan odeszli, by założyć grupę The Hollies.

Mimo że pierwsze przeboje formacji pochodziły z pozazespołowych źródeł, Nash, Clarke i gitarzysta Tony Hicks stworzyli niedługo potem twórczy związek. Rosnące zamiłowanie Grahama do głębokich, introspektywnych utworów, czego dowodem może być pochodząca z 1967 r. kompozycja „King Midias In Reverse”, powoli zaczynało się kłócić ze zdecydowanie popowymi ciągotami kolegów. W rezultacie już w następnym roku śpiewający gitarzysta odszedł do grupy Crosby, Stills and Nash.

Jego nosowy tenor nasycił barwą przepiękne harmonie tria, a mimo że talent kompozytorski Nasha był przez wielu komentatorów uznawany za lżejszego kalibru, utwory jego autorstwa, m.in. „Marrakesh Express” (napisany jeszcze dla The Hollies), „Teach Your Children” i „Just A Song Before I Go” wydane w wersji singlowej odniosły wielki sukces. Jego utwór „Be yourself” z 1971 znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu W chmurach (Up In The Air) z 2009 roku.

Dyskografia solowa Grahama Nasha[edytuj | edytuj kod]

  • 1971: Songs for Beginners
  • 1973: Wild Tales
  • 1980: Earth & Sky
  • 1986: Innocent Eyes
  • 2002: Songs for Survivors
  • 2009: Reflections
  • 2016: This Path Tonight

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. William Ruhlmann: Crosby, Stills & Nash Biography. www.allmusic.com. [dostęp 2016-04-09]. (ang.).