Blackpool

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Blackpool
Ilustracja
Blackpool dystrykt w Lancashire
Herb
Herb
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Region North West England
Hrabstwo ceremonialne Lancashire
Unitary authority Blackpool
Powierzchnia 35 km²
Populacja (2016)
• liczba ludności
• gęstość

139 195[1]
3977 os./km²
Nr kierunkowy 01253
Położenie na mapie Lancashire
Mapa lokalizacyjna Lancashire
Blackpool
Blackpool
Położenie na mapie Anglii
Mapa lokalizacyjna Anglii
Blackpool
Blackpool
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Blackpool
Blackpool
Ziemia53°49′N 3°03′W/53,816667 -3,050000
Strona internetowa
Portal Portal Wielka Brytania

Blackpool – miasto i dystrykt (unitary authority)[2] w Wielkiej Brytanii (Anglia), w regionie North West England i hrabstwie ceremonialnym Lancashire. Położone nad Morzem Irlandzkim, ośrodek przemysłu lotniczego i samochodowego, ośrodek turystyczny, popularne brytyjskie letnisko (blisko 10 mln odwiedzających rocznie). Natomiast miejskie lotnisko, port lotniczy Blackpool, ulokowane zaledwie 4,8 km SE od centrum, obsługuje ok. 280 tys. pasażerów rocznie (2009).

W mieście znajduje się stacja kolejowa Blackpool South, Blackpool North (główna stacja miasta), oraz stacja Blackpool Pleasure Beach.

Etymologia[edytuj]

Nazwa miasta wiąże się z historycznym kanałem drenażowym (być może Spen Dyke), który przepływając przez torfowisko tworzył na brzegu Morza Irlandzkiego czarne rozlewisko (ang. black pool); warto zauważyć, że po drugiej stronie akwenu znajduje się Dublin, którego nazwa w języku irlandzkim (Dubh Linn) oznacza dokładnie to samo. Innym wytłumaczeniem może być fakt, iż w lokalnym dialekcie słowo pul lub poole oznaczało "strumień", skąd "czarny strumień" (ang. black poole).

Atrakcje turystyczne[edytuj]

 • Blackpool Tower – najwyższa budowla w mieście, otwarta w 1894 roku. Wzorowana na wieży Eiffla, mierzy 158 m wysokości. Mieści się w niej m.in. Sala Balowa, Cyrk, Akwarium, Restauracja 1894, Jungle Jims i Jurassic Walk
 • Północne Molo (503 m długości, otwarte 1863) – z małym pasażem handlowym i teatrem
 • Centralne Molo (339 m., 1868) – z diabelskim młynem i licznymi sklepikami
 • Południowe Molo (149 m, 1893) – z salonem gier i restauracją
 • Pleasure Beach Blackpool – najpopularniejszy angielski park rozrywki (6 mln odwiedzających rocznie), z Pepsi Max Big One, najwyższą (65 m) i najszybszą (119 km/h) kolejką na świecie w latach 1994-1996
 • The Winter Gardens – duże centrum rozrywki i miejsce konferencji w centrum miasta (znajduje się tam m.in. Opera House, jeden z największym teatrów w Europie)
 • Blackpool Zoo – zapewniający dom dla 1500 zwierząt z całego świata
 • Piaszczyste plaże na całej długości wybrzeża

Transport[edytuj]

Komunikacja miejska[edytuj]

Tramwaje[edytuj]

Ballon Cars w Blackpool
Zabytkowy tramwaj w Blackpool

Blackpool jako jedyne miasto w Europie i jedno z trzech na świecie obsługiwane jest przez tramwaje piętrowe. W latach 1962-1992 w tym mieście działa jedyna w Wielkiej Brytanii sieć tramwajowa[3].

Tramwaje w Blackopool powstały w 1885. Powstała wówczas jedna linia istniejąca obecnie łącząca miasto z Fleetwood Ferry. Linia ta przebiegała wzdłuż wybrzeża Morza Irlandzkiego co powodowało zalewanie jej podczas sztormów i trudności eksploatacyjne z tym związane. Od 1899 tramwaje rozrosły się w sporą sieć, w której główną osią była linia wzdłuż wybrzeża przedłużona na południe do Starr Gate. Wówczas sieć posiadała 6 zajezdni. W latach 30. rozpoczęła się akcja likwidacyjna, w której kasowano poszczególne linie. Najwięcej jednak zlikwidowano w latach 60. kiedy to polityka transportowa Wielkiej Brytanii była antytramwajowa. Wówczas to w 1962 tramwaje w Blackpool były jedyną siecią tramwajową w kraju ale również i w samym mieście tramwaje zostały ograniczone tylko do jednej linii wzdłuż wybrzeża, na której oprócz dwóch pętli końcowych znajdowała się pętla Little Bispham, która wraz z jedyną ocalałą zajezdnią tworzą skróconą linię pozwalającą na zagęszczenie tramwajów w centrum[3].

Tramwaje w Blackpool są unikatowe ze względu na tabor. Jedyne w Europie piętrowe tramwaje (Ballon Cars) są symbolem tego miasta i atrakcją turystyczną. Kolejnym charakterystycznym modelem są tramwaje-łodzie (Boat Cars). Trzecim typem taboru tramwajowego są wagony Centenary, których sylwetka bardziej przypomina autobusy niż pojazdy szynowe. Kolejnym najnowszym typem taboru są wagony Flexity 2 produkcji Bombardiera. Wagony te są pięcioczłonowe i całkowicie niskopodłogowe. Początek eksploatacji tych tramwajów jest planowany na Wielkanoc 2012, gdyż najpierw musi zostać zakończona modernizacja trasy[3].

Sport[edytuj]

Ludzie związani z Blackpool[edytuj]

W Blackpool urodzili się m.in.: Liwetta Mitchell, Jenna Coleman, Tony Ashton, Chris Lowe, Graham Nash, Ian Stuart, David Thewlis, Robert Smith, Little Boots. W czasie II wojny światowej mieszkała tu polska poetka Maria Pawlikowska-Jasnorzewska.

Wydarzenia[edytuj]

Co roku w Blackpool organizowany jest największy Międzynarodowy Turniej Tańca Towarzyskiego[4].

Prasa[edytuj]

 • The Gazette
 • The Wave
 • The Citizen

Miasta partnerskie[edytuj]

Przypisy

 1. Population Estimates for UK, England and Wales, Scotland and Northern Ireland - Office for National Statistics, www.ons.gov.uk [dostęp 2017-10-21] (ang.).
 2. Ordnance Survey linked data
 3. a b c Tramwaje na Wyspach Brytyjskich (2). „Świat Kolei”. 10/2011. s. 48-53. ISSN 1234-5962. 
 4. wddsc.com
 5. Town Twinning

Linki zewnętrzne[edytuj]

Galeria[edytuj]