Gran Turismo Sport

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gran Turismo Sport
Ilustracja
Logo gry
Producent Polyphony Digital
Wydawca Sony Interactive Entertainment
Dystrybutor Sony Interactive Entertainment
Seria gier Gran Turismo
Projektant Kazunori Yamauchi
Data wydania 18 października 2017
Tryby gry gra jednoosobowa, gra wieloosobowa
Kategorie wiekowe PEGI: 3
Wymagania sprzętowe
Platforma PlayStation 4
Rozdzielczość natywna 1080p / 4K
Poprzednik Gran Turismo 6 (2013)
Strona internetowa

Gran Turismo Sport – symulacyjna gra wyścigowa, której deweloperem jest Polyphony Digital, na czele którego stoi Kazunori Yamauchi, a wydawcą Sony Interactive Entertainment. Tytuł przeznaczony wyłącznie na konsolę PlayStation 4[1]. Gra po raz pierwszy została zapowiedziana w 2015 roku podczas Paris Games Week. Jest siódmą odsłoną głównej serii oraz pierwszą grą Gran Turismo wydaną na konsolę PlayStation 4[2].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak w poprzednich odsłonach serii gra skupia się na wyścigach torowych oraz szutrowych kładąc nacisk na symulacyjny model jazdy. Wyścigi rozgrywane są o różnych porach dnia. Od godzin porannych po noc uwzględniając poziom zachmurzenia[3]. Największą zmianą w stosunku do wcześniejszych gier spod szyldu Gran Turismo jest zaakcentowanie rywalizacji pomiędzy graczami w trybie sieciowym „Sport”. Można znaleźć też tryby dla pojedynczego gracza takie jak kariera, szkoła jazdy, wyzwania, doświadczenia torowe, lub stworzyć swój własny wyścig.

„Sport”[edytuj | edytuj kod]

W tym trybie można rywalizować z maksymalnie 23 innymi zawodnikami w dwóch pucharach: Pucharze Krajów i Pucharze Producenta. Gra skupia się na odtworzeniu atmosfery prawdziwych zawodów, w których obowiązują reguły fair-play. Warunkiem dołączenia do rozgrywki sieciowej jest obejrzenie filmów szkoleniowych mówiących o etykiecie wyścigowej oraz zasadach fair-play[4].

Szkoła jazdy[edytuj | edytuj kod]

W szkole jazdy znajdują się 24 wyzwania podzielone na te dla początkujących (1-12), oraz dla zaawansowanych (13-24). Poziom początkujący obejmuje podstawy manewrowania pojazdem takie jak przyspieszanie, hamowanie oraz pokonywanie zakrętów. Wyzwania z poziomu zaawansowanego to nauka wyprzedzania innych pojazdów oraz bardziej wymagających manewrów, jazdy na szutrze oraz w kontrolowanym poślizgu. Za każde wyzwanie możemy otrzymać medale (złoty, srebrny, brązowy). W zależności od prędkości oraz dokładności wykonania danej próby przyznawany jest odpowiedni medal. We wszystkich wyzwaniach szkoły jazdy wyjechanie poza tor, lub kolizja z bandą lub innym pojazdem kończy się dyskwalifikacją.

Technologia[edytuj | edytuj kod]

Gra dzięki możliwościom PlayStation 4 Pro może być wyświetlona w rozdzielczości 4K (3840 × 2160 pikseli). Korzysta również z technologii HDR[5]. Gran Turismo Sport obsługuje również technologię VR przy współpracy z goglami Sony PlayStation VR. Z tej technologii można korzystać tylko podczas gry dla jednego gracza, w trybie próby czasowej[6] oraz podczas wyścigu tylko z jednym rywalem komputerowym.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polyphony Digital Inc., Gran Turismo Sport, www.gran-turismo.com [dostęp 2017-04-14] (pol.).
  2. „Gran Turismo SPORT” zapowiedziane wyłącznie na PlayStation®4, gran-turismo.com, 27 października 2015 (pol.).
  3. Najnowsze informacje o Gran Turismo Sport zostały przedstawione podczas PlayStation Experience, gran-turismo.com [dostęp 2017-10-23] (pol.).
  4. Jak cieszyć się uczciwymi wyścigami przez sieć: przedstawiamy „Tryb Sportowy” Gran Turismo Sport, gran-turismo.com [dostęp 2017-10-23] (pol.).
  5. Wejdź w nową erę wizualnych doświadczeń, dzięki Gran Turismo na „PS4”, gran-turismo.com [dostęp 2017-10-23] (pol.).
  6. Informacje o aktualizacji (1.15), www.gran-turismo.com [dostęp 2018-03-30] (pol.).