Grindhouse: Planet Terror

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grindhouse: Planet Terror
Planet Terror
Gatunek horror
film akcji
sci-fi
Data premiery 21 czerwca 2007 r.
Polska 12 października 2007 r.
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski, hiszpański
Czas trwania 105 minut
Reżyseria Robert Rodriguez
Scenariusz Robert Rodriguez
Muzyka Robert Rodriguez
Zdjęcia Robert Rodriguez
Montaż Ethan Maniquis,
Robert Rodriguez
Produkcja Quentin Tarantino,
Elizabeth Avellan,
Erica Steinberg,
Robert Rodriguez
Wytwórnia Dimension Films
Troublemaker Studios
Rodriguez International Pictures
The Weinstein Company
Dystrybucja Genius Products (USA − DVD i Blu-ray)
Poprzednik Grindhouse: Death Proof (2007)

Grindhouse: Planet Terror (ang. Planet Terror) – amerykański film fabularny powstały w 2007 roku w reżyserii i oparciu o scenariusz Roberta Rodrigueza. Jest to segment dylogii Grindhouse, w Polsce wydany jako drugi (pierwszym filmem jest Death Proof).

Światowa premiera Planet Terror odbyła się 21 czerwca 2007 r. w Izraelu i Rosji. Premiera polska miała miejsce kilka miesięcy później − 12 października.

Film Rodrigueza to spojrzenie na kino grozy klasy B, a także hołd złożony produkcjom o zombie oraz kinom grindhouse’owym, gdzie ochoczo emitowano podrzędne horrory i produkcje z nurtu exploitation.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

W położonej na teksańskim odludziu opuszczonej bazie wojskowej oddział żołnierzy pod dowództwem porucznika Muldoona ubija interes z gangiem niejakiego Abby’ego – oficjalnie naukowca i biznesmena, a prywatnie kolekcjonera o tyleż oryginalnych, co makabrycznych upodobaniach. Przedmiotem transakcji jest tajemniczy gaz o nazwie DC2 Projekt Terror. Podczas negocjacji dochodzi do strzelaniny i uszkodzenia pojemników z gazem, który trafia do atmosfery. W konsekwencji dostaje się on do płuc mieszkańców pobliskiego miasteczka, stopniowo przemieniając ich w krwiożercze, zmutowane monstra.

O przetrwanie wśród hordy żywych trupów walczy grupa odpornych na działanie wirusa osób: między innymi tancerka go-go Cherry Darling, jej były chłopak El Wray, biseksualna anestezjolog Dakota Block-McGraw i właściciel restauracji JT Hague.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]