Alita: Battle Angel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alita: Battle Angel
Ilustracja
Logo filmu
Gatunek akcja, science fantasy, cyberpunk
Rok produkcji 2019
Data premiery 31 stycznia 2019
Polska 14 lutego 2019
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 122 minuty
Reżyseria Robert Rodriguez
Scenariusz James Cameron
Laeta Kalogridis
(na podst. mangi Yukito Kishiro pt. Battle Angel Alita)
Główne role Rosa Salazar
Christoph Waltz
Mahershala Ali
Jennifer Connelly
Ed Skrein
Keean Johnson
Jackie Earle Haley
Muzyka Tom Holkenborg
Zdjęcia Bill Pope
Scenografia Caylah Eddleblute
Steve Joyner
Kostiumy Nina Proctor
Montaż Stephen E. Rivkin
Ian Silverstein
Produkcja James Cameron
Jon Landau
Wytwórnia Twentieth Century Fox
Lightstorm Entertainment
Troublemaker Studios
Dystrybucja Stany Zjednoczone Twentieth Century Fox[1]
Polska Imperial CinePix[2]
Budżet 170 000 000 USD[3]
Przychody brutto 404 852 543 USD[3]
Strona internetowa

Alita: Battle Angelamerykański film akcji z gatunku science fantasy i cyberpunku wyprodukowany przez Jamesa Camerona i wyreżyserowany przez Roberta Rodrigueza. Światowa premiera filmu miała miejsce 31 stycznia 2019 roku w Odeon Leicester Square w Londynie[4], natomiast do szerokiej dystrybucji film trafił m.in. w USA i Polsce 14 lutego 2019 roku. Film zrealizowano na podstawie mangi autorstwa Yukito Kishiro pod tytułem Battle Angel Alita. W rolach głównych występują Rosa Salazar, Christoph Waltz, Mahershala Ali, Jennifer Connelly, Ed Skrein, Keean Johnson i Jackie Earle Haley. Film został wydany w formatach: RealD 3D, Dolby Cinema 3D i IMAX 3D[5]. Jest także pierwszą produkcją wytwórni Lightstorm Entertainment od czasu wydania Avatara w 2009 roku.

Pierwotnie zapowiedziana w 2003 roku produkcja filmu była wielokrotnie opóźniana. Powodem były prace Jamesa Camerona nad Avatarem i jego sequelami[6]. Ostatecznie reżyserem filmu został Robert Rodriguez[7], a Rosa Salazar została obsadzona do tytułowej roli[8]. Okres zdjęciowy do filmu trwał od września 2016 roku do lutego 2017 roku i realizowany był w Austin w stanie Teksas[9].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

W XXIII wieku katastrofalna wojna znana jako Upadek pozostawiła Ziemię zdewastowaną. 300 lat później w 2563 roku, podczas eksploracji złomowiska w Żelaznym Mieście, doktor zajmujący się cybernetyką – Dyson Ido, odkrywa bezcielesnego żeńskiego cyborga z całkowicie nienaruszonym ludzkim mózgiem. Ido podłącza cybernetyczne ciało do mózgu, który nie ma żadnych wspomnień z przeszłości i nazywa ją Alita – po swojej zmarłej córce, dla której pierwotnie zbudował ciało. Alita spotyka się ze swoim nowym przyjacielem Hugo, który marzy o przeprowadzce do wielkiego podniebnego miasta Zalem unoszącego się nad Żelaznym Miastem. Hugo wprowadza ją w świat sportu wyczynowego zwanego „Motorball'em”, w którym cyborgi walczą na śmierć i przepustkę do Zalemu.

Alita odkrywa, że Ido jest również tzw. łowcą-wojownikiem, gdy podąża za nim pewnej nocy i spotyka trzech zabójców cyborgów prowadzonych przez Grewishkę. Kiedy Ido jest ranny, Alita instynktownie atakuje cyborgi, zabijając dwóch z nich i poważnie uszkadzając Grewishkę, który wycofuje się do podziemnego świata. Pomimo tego, że Alita odkrywa swoje umiejętności w zapomnianej sztuce walki zwanej Panzer Kunst, Ido zniechęca ją do zostania łowcą-wojownikiem. Następnego dnia Alita znajduje i przynosi do domu cybernetyczne ciało Berserkera, ze starego zestrzelonego statku Zjednoczonej Republiki Marsa (ZRM) znajdującego się na obrzeżach Żelaznego Miasta. Ido odmawia zainstalowania jej w ciele ZRM.

Zdenerwowana Alita rejestruje się jako łowca-wojownik i udaje się do baru, aby poprosić innych łowców-wojowników, by pomogli jej w walce z Grewishką. Ci odmawiają, ponieważ Grewishka nie znajduje się na liście poszukiwanych. Nagle w barze pojawia się zmodernizowany Grewishka pałający żądzą rewanżu na Alicie. W walce w podziemnym świecie ujawnia on, że został wysłany przez swojego przełożonego zwanego Nova, by ją zniszczyć. Pomimo odwagi i posiadanych umiejętności ciało walecznej dziewczyny zostaje zniszczone, jednak z pomocą przybywają jej przyjaciele i zmuszają Grewishkę do odwrotu. Po tej walce Ido decyduje się podłączyć rdzeń Ality do ciała Berserkera.

Zakochawszy się w Hugo – Alita przystępuje do wyścigu „Motorball'a”, celem zdobycia środków dla Hugo i wysłania go do Zalemu. Ido odkrywa, że w wyścigu biorą udział inni łowcy-wojownicy, wynajęci przez Vectora – przedsiębiorcę pracującego dla Novy, by ją zabić. Tymczasem Hugo jest ścigany przez łowcę-wojownika o imieniu Zapan. Hugo dzwoni do Ality prosząc ją o pomoc. Ta decyduje się opuścić wyścig, aby go uratować. Znajduje Hugo dokładnie w chwili, gdy pojawia się Zapan. Ten zdradza jej, że Hugo atakuje inne cyborgi i kradnie ich części na zlecenie Vectora, który wykorzystuje je w wyścigach „Motorball”. Wiedząc, że Alita jest zakochana w Hugo, Zapan śmiertelnie go rani i mówi Alicie, że prawo łowcy-wojownika mówi, że musi albo zabić Hugo, albo pozwolić innemu łowcy go wykończyć. Chiren – byłej żonie Ido, udaje się uratować Hugo, podłączając jego głowę do serca Ality. Zapan widząc fortel usiłuje ją powstrzymać, jednak Alita zadaje mu cios jego własnym mieczem odcinając mu część jego twarzy.

Ido podłącza głowę Hugo do ciała cyborga, następnie opowiada Alicie, że działania Hugo opierają się na fałszywym przekonaniu, że będzie on w stanie ostatecznie kupić sobie drogę do Zalemu. Ido stwierdza, że było to kłamstwo opowiedziane przez Vectora, gdyż obywatele Żelaznego Miasta nie mogą udać się do miasta Zalem, chyba że staną się mistrzami „Motorball'a”. Alita postanawia zmierzyć się z Vectorem, który jest kontrolowany umysłowo przez Novę – zarządcę miasta Zalem. Przedtem jednak dochodzi do ponownego jej starcia z Grewishką, w którym tym razem Alita z łatwością pokonuje cyborga. Następnie informuje Vectora – będącego pod kontrolą Novy, iż ten popełnił błąd, nie doceniając jej.

Po powrocie od Vectora, Ido mówi Alicie, że Hugo uciekł i po rurze towarowej chce dostać się do Zalemu. Alita udaje się za nim, prosi go, by wrócił z nią. Hugo po namyśle zgadza się, jednak w tym samym czasie Nova uruchamia pierścień obronny, który niszczy ciało Hugo. Alita w ostatniej chwili łapie strzaskane szczątki Hugo, nie jest jednak w stanie utrzymać go przed upadkiem z wysokości.

Kilka miesięcy później Alita jest gwiazdą turnieju „Motorball'a” i przystępuje do finałowego wyścigu będącego przepustką do podniebnego miasta Zalem. Przed startem wyciąga i kieruje swój miecz w kierunku obserwującego jej zmagania Nova.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Z aktorów niewymienionych w czołówce pojawili się m.in.: Edward Norton jako Nova[13] – zarządca miasta Zalem, posiadający umiejętność przenikania do ludzkich umysłów, Michelle Rodriguez jako Gelda[14] – cyborg-wojownik z Marsa, która szkoliła Alitę, Casper Van Dien jako Amok[15] – cyborg z Żelaznego Miasta, oraz Jai Courtney jako Jashugan[15] – mistrz gry „Motorball”.

Rosa Salazar
(Alita)
Keean Johnson
(Hugo)
Christoph Waltz
(dr Dyson Ido)
Mahershala Ali
(Vector)
Jennifer Connelly
(Chiren)
Ed Skrein
(Zapan)
Jackie Earle Haley
(Grewishka)
Lana Condor
(Koyomi)

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

R. Rodriguez, Y. Kishiro, J. Cameron, R. Salazar, Ch. Waltz i J. Landau na premierze filmu w Chinach

Film początkowo miał wyreżyserować Guillermo del Toro, ale ostatecznie jego realizacji podjął się James Cameron[16]. W czerwcu 2005 roku czasopismo The Hollywood Reporter potwierdziło, że film zostanie opóźniony, ze względu na pracę Camerona nad obrazem znanym jako Project 880[17] – który później został przemianowany na Avatar[18]. Magazyn Entertainment Weekly przeprowadził wywiad w lutym 2006 roku, w którym Cameron stwierdził, że jego umowa z wytwórnią Twentieth Century Fox dotyczyła produkcji obu wyżej wymienionych filmów[19]. Artykuł twierdził również, że film miał zostać wydany we wrześniu 2009 roku. W czerwcu 2006 roku James Cameron poinformował, że obraz miał być drugą z dwóch zaplanowanych trylogii filmowych, które rozwijał[20]. Pierwszą z nich był Avatar.

W maju 2008 roku pojawiła się informacja, że produkcja zostanie opóźniona ze względu na prace reżysera nad obrazem The Dive[21]. W lipcu tego samego roku w San Diego Comic-Con Cameron poinformował, że nadal jest zaangażowany w tworzenie filmu[22]. W grudniu 2009 roku ukończono scenariusz do filmu[23].

W lutym 2010 roku producent Jon Landau podczas wywiadu poinformował, że przekonał Camerona do zmiany tytułu filmu na Alita: Battle Angel[7]. W październiku 2015 roku Cameron zaproponował pracę reżyserską Robertowi Rodriguez'owi[7]. W kwietniu 2016 roku natomiast wytwórnia Twentieth Century Fox próbowała zmniejszyć budżet filmu do poziomu poniżej 175–200 mln USD[24]. Pod koniec maja 2016 roku podano oficjalną datę premiery filmu wyznaczając ją na 20 lipca 2018 roku[25].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Box office[edytuj | edytuj kod]

Budżet filmu wyniósł 170 mln USD. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie film zarobił blisko 86 mln USD. W innych krajach przychody wyniosły ponad 319 mln, a łączny przychód z biletów blisko 405 milionów dolarów[26], co przy tym budżecie nie jest dobrym wynikiem finansowym.

Krytyka w mediach[edytuj | edytuj kod]

Film spotkał się z mieszaną reakcją krytyków. W serwisie Rotten Tomatoes 60% z 305 recenzji uznano za pozytywne, a średnia ważona ocen określonych na ich podstawie wyniosła 5,98/10[27]. Na portalu Metacritic średnia ocen z 49 recenzji wyniosła 53 punktów na 100[28].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Alita: Battle Angel (ang.). foxmovies.com, 2019-02-14. [dostęp 2019-03-10].
 2. „Alita: Battle Angel” – w kinach od 14 lutego (pol.). imperial-cinepix.com.pl, 2019-02-07. [dostęp 2019-03-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-03-16)].
 3. a b Box Office Mojo (ang.). boxofficemojo.com. [dostęp 2019-06-15].
 4. World Film Premiere: Alita – Battle Angel (ang.). leicestersquare.london, 2019-01-31. [dostęp 2019-03-15].
 5. Martin Samoylov: Alita: Battle Angel Being Promoted as „3D Event” (ang.). rereleasenews.com, 2019-01-31. [dostęp 2019-03-11].
 6. Jen Yamato: How 'Alita' is paving the way for James Cameron's 'Avatar' sequels (ang.). latimes.com, 2019-02-14. [dostęp 2019-03-11].
 7. a b c Borys Kit: James Cameron, Robert Rodriguez Teaming Up for 'Battle Angel Alita' Movie (ang.). hollywoodreporter.com, 2015-10-14. [dostęp 2019-03-11].
 8. Haleigh Foutch: Exclusive: Rosa Salazar to Lead ‘Battle Angel Alita’ (ang.). collider.com, 2016-05-26. [dostęp 2019-03-11].
 9. Shona Smith: James Cameron’s Manga adaptation Alita: Battle Angel filmed in Texas (ang.). thelocationguide.com, 2019-02-07. [dostęp 2019-03-10].
 10. „Alita: Battle Angel”: obsada polskiego dubbingu (pol.). polski-dubbing.pl, 2019-01-16. [dostęp 2019-03-10].
 11. Borys Kit: 'Luke Cage' Villain Mahershala Ali in Talks to Join James Cameron's 'Alita: Battle Angel' (Exclusive) (ang.). hollywoodreporter.com, 2016-10-03. [dostęp 2019-03-31].
 12. a b Ben Travis, Nick De Semlyen: Alita: Battle Angel – Meet Cyborgs Zapan and Grewishka In Exclusive Images (ang.). empireonline.com, 2019-01-31. [dostęp 2019-03-31].
 13. Hugh Armitage: Alita: Battle Angel 2? James Cameron and Robert Rodriguez reveal their plans (ang.). digitalspy.com, 2019-02-06. [dostęp 2019-03-11].
 14. Jack Giroux: Michelle Rodriguez Joins Robert Rodriguez’s 'Alita: Battle Angel' (ang.). slashfilm.com, 2017-02-22. [dostęp 2019-03-11].
 15. a b John Orquiola: Alita: Battle Angel Cast: Who Plays Which Character (& Who Did Mo-Cap) (ang.). screenrant.com, 2019-02-14. [dostęp 2019-03-15].
 16. Daniel Hunter: BATTLE ANGEL Update from James Cameron (ang.). collider.com, 2011-01-31. [dostęp 2019-06-16].
 17. Jonathan Mays: James Cameron to Delay Battle Angel? (ang.). animenewsnetwork.com, 2005-06-16. [dostęp 2019-06-16].
 18. Gia Manry: James Cameron: Battle Angel Alita 'Still On My Radar' (ang.). animenewsnetwork.com, 2010-08-20. [dostęp 2019-06-16].
 19. Christopher Macdonald: News on Cameron's Battle Angel (ang.). animenewsnetwork.com, 2006-02-19. [dostęp 2019-06-16].
 20. Larry Carroll: 'Titanic' Mastermind James Cameron's King-Size Comeback: Two Sci-Fi Trilogies (ang.). mtv.com, 2006-06-29. [dostęp 2019-06-16].
 21. Egan Loo: Cameron Not Planning on Battle Angel after Avatar Film (ang.). animenewsnetwork.com, 2008-05-16. [dostęp 2019-06-16].
 22. Egan Loo: Cameron: Still Looking at Battle Angel 'Very Seriously' (ang.). animenewsnetwork.com, 2009-07-25. [dostęp 2019-06-16].
 23. Rick Marshall: 'Avatar' Director Offers Update On 'Battle Angel Alita' Adaptation (ang.). mtv.com, 2009-12-14. [dostęp 2019-06-16].
 24. Borys Kit: Zendaya Among Finalists for James Cameron's 'Battle Angel' Movie (ang.). hollywoodreporter.com, 2016-04-26. [dostęp 2019-06-16].
 25. Adam Chitwood: Fox Dates ‘Alita: Battle Angel’; Shifts ‘The Predator’ and Two Marvel Movies (ang.). collider.com, 2016-05-28. [dostęp 2019-06-16].
 26. Alita: Battle Angel (ang.). Box Office Mojo. [dostęp 21.08.2019].
 27. Alita: Battle Angel (ang.). Rotten Tomatoes. [dostęp 21.08.2019].
 28. Alita: Battle Angel (ang.). Metacritic. [dostęp 21.08.2019].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]