Jeff Fahey

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jeff Fahey
Jeff Fahey w 2004 roku.
Jeff Fahey w 2004 roku.
Data i miejsce urodzenia 29 listopada 1952 r.
Olean w stanie Nowego Jorku, USA

Jeffrey David Fahey (ur. 29 listopada 1952 w Olean w stanie Nowego Jorku) − amerykański aktor i producent filmowy i telewizyjny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Przyszedł na świat jako szósty z trzynaściorga dzieci (8 chłopców, 5 dziewczynek) w niezamożnej irlandzko-amerykańskiej kochającej się rodzinie. Mając dziesięć lat przeprowadził się do Buffalo w stanie Nowego Jorku, gdzie potem uczęszczał do szkoły średniej Ojca Bakera.

Jako siedemnastolatek opuścił dom i rozpoczął podróż autostopem po całym niemal świecie, wykonując rozmaite prace. Zwiedził aż dwadzieścia trzy kraje. Dorabiał jako ekspedient sklepowy, sprzedawca encyklopedii, trener w klubie zdrowia i nauczyciel baletu. Był członkiem załogi na statku rybackim, kierowcą karetką pogotowia w Niemczech, długo mieszkał w kibucu w Izraelu. Zwiedził także Alaskę, Himalaje i Afganistan. Spędził trochę czasu w Indiach.

Potem wrócił do Buffalo i mając dwadzieścia lat przyłączył się do Studio Arena Theatre. Stamtąd udał się do Nowego Jorku, gdzie studiował balet klasyczny i odnosił sukcesy w zespole Myre Rastova. W wieku dwudziestu pięciu lat otrzymał stypendium taneczne i przez trzy lata tańczył w nowojorskim zespole Joffrey Ballet. Występował w musicalu Brigadoon na scenie Broadwayu, zwiedził Stany Zjednoczone ze spektaklem Oklahoma, współczesnej wersji szekspirowskiego Romea i JuliiWest Side Story w Paryżu i sztuce Sieroty (Orphans) w Londynie. Związał się z Raft Theatre.

Szybko zaczął otrzymywać propozycje grania w telewizji. Wkrótce zadebiutował na srebrnym ekranie rolą Gary'ego Corelli w operze mydlanej ABC One Life to Live (1982-1985), a później na kinowym ekranie pojawił się w roli łajdaka Tyree, bezlitosnego mordercy z pragnieniem zemsty w westernie Silverado (1985). Za rolę tytułową skazanego na śmierć przestępcy w kanadyjskim dramacie telewizyjnym Egzekucja Raymonda Grahama (The Execution of Raymond Graham, 1985) zdobył nominację do nagrody Gemini. Wcielił się w postać wędrownego muzyka rockowego w filmie Psychoza 3 (Psycho III, 1986), był aroganckim bokserem w dramacie sensacyjnym Decydująca runda (Split Decisions, 1988), zagrał tytułowego prywatnego detektywa-narratora w telewizyjnym dramacie kryminalnym NBC Parker Kane (1990). Swoją pierwszą znaczącą rolę nieprzewidywalnego i nierozgarniętego ogrodnika poddanego stymulacji mózgu o niesamowitych płonących jasnoniebieskich oczach zagrał w filmie na podstawie powieści Stephena Kinga Kosiarz umysłu (The Lawnmower Man, 1992). W serialu TV-ABC Szeryf (The Marshal, 1995-1996) odtwarzał postać amerykańskiego deputowanego szeryfa Winstona MacBride. Wystąpił w roli cudzołożnika w telewizyjnym dramacie komediowym Wszelkie marzenia kobiety (Every Woman's Dream, 1996), był przyjacielem i prawnikiem w dramacie sensacyjnym Zamknięty dzwonek (Close Call, 2004).

Dodatkowe informacje[edytuj | edytuj kod]

Ma 183 cm wzrostu.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]