Carlos Gallardo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Carlos Gallardo
Data i miejsce urodzenia

22 czerwca 1966
Acuña, Coahuila, Meksyk

Zawód

aktor, producent, scenarzysta, reżyser

Lata aktywności

od 1992

Strona internetowa

Carlos Gallardo (ur. 22 czerwca 1966 w Coahuila) – meksykański aktor i producent filmowy, sporadycznie także scenarzysta i reżyser. Często współpracuje ze swoim przyjacielem, Robertem Rodriguezem.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Acuña w Meksyku w irlandzko – meksykańskiej rodzinie[1]. Od dziecka marzył, by zajmować się kinem, więc przyjaciel ojca pożyczył mu 8 milimetrową kamerę, którą kręcił amatorskie filmy. W wieku 13 lat był już wprawnym reżyserem. Inspirował się twórczością Johna Carpentera i George’a Millera, jak również meksykańską kulturą i tradycją[2].

W 1992 razem z Robertem Rodriguezem nakręcił słynnego El Mariachi, gdzie zagrał główną rolę. Nakręcony za 7000 dolarów i na pożyczonej szesnastomilimetrowej kamerze obraz został bardzo dobrze przyjęty i w 1993 wygrał Festiwal Filmowy w Sundance[3]. Z kolei Gallardo za swoją rolę zdobył nagrodę Independent Spirit.

Nieoczekiwanie filmem zainteresowała się Columbia Pictures, która wprowadziła go do amerykańskich kin, a Rodriguez i Gallardo zyskali rozgłos w Hollywood.

Po sukcesie filmu El Mariachi, Gallardo został współproducentem filmu Desperado, który zapoczątkował amerykańską karierę Salmy Hayek i Antonia Banderasa. On sam także zagrał w nim niewielką rolę. Ten film otworzył mu drzwi do wielu nowych projektów, takich jak Bravo i Single Action, w którym pełnił role producenta, reżysera, aktora i scenarzysty. W 2003 został producentem Pewnego razu w Meksyku, trzeciej części meksykańskiej trylogii Roberta Rodrigueza[4]. Rok później zagrał główną rolę w thrillerze Bandido i współtworzył kolumbijski serial Me amaras bajo la lluvia.

W 2007 Akademia Filmowa w uznaniu jego długoletniej pracy filmowca uhonorowała go oraz Roberta Rodrigueza nagrodą Oscar Night America[3]. Stanowiła także wyraz uznania dla latynoskich filmowców.

W tym samym roku uczestniczył we wspólnym projekcie Roberta Rodrigueza i Quentina Tarantino Grindhouse, gdzie pojawił się w niewielkiej roli. Jego późniejsze produkcje to m.in. dramat Jazzed up Hoodlums, horror Dead Hooker in a Trunk oraz krótki futurystyczny western The Price[5].

W filmie sensacyjnym Apokalipsa zombie (Redcon-1, 2018) był zarówno producentem wykonawczym, jak i odtwórcą głównej roli jako sierżant Frederick Reeves[6].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Aktor[edytuj | edytuj kod]

Producent[edytuj | edytuj kod]

Reżyser i scenarzysta[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Carlos Gallardo Biography. Famous Birthdays. [dostęp 2017-11-22]. (ang.).
  2. Paul Risker, Interview: El Mariachi Star Carlos Gallardo on his Forthcoming Masterclasses [online], The HeyUGuys, 28 kwietnia 2014 [dostęp 2017-11-22] (ang.).
  3. a b Logan Crow: Original “El Mariachi” Carlos Gallardo joins us this Cinco de Mayo with „Desperado”!. The Frida Cinema. [dostęp 2017-11-22]. (ang.).
  4. Carlos Gallardo Factsheet. AllMovie. [dostęp 2017-11-22]. (ang.).
  5. Carlos Gallardo. Rotten Tomatoes. [dostęp 2017-11-22]. (ang.).
  6. Carlos Gallardo Filmography. AllMovie. [dostęp 2017-11-22]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]