Przejdź do zawartości

Grupa Armii Don

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Grupa Armii Don
Heeresgruppe Don
Historia
Państwo

 III Rzesza

Sformowanie

1942

Rozformowanie

1943

Tradycje
Rodowód

11 Armia

Kontynuacja

Grupa Armii Południe

Działania zbrojne
II wojna światowa
atak na Związek Radziecki
Organizacja
Rodzaj sił zbrojnych

wojska lądowe

Erich von Manstein

Grupa Armii Don (niem. Heeresgruppe Don, HGr Don) – niemiecka grupa armii, uczestnicząca w działaniach bojowych w rejonie Stalingradu i w północnych Włoszech.

Utworzenie i działania[edytuj | edytuj kod]

Utworzona 21 listopada 1942 roku po odcięciu 6 Armii w Stalingradzie[1]. Utworzona na bazie sztabu 11 Armii, z zamiarem odblokowania niemieckich wojsk okrążonych w Stalingradzie[2]. W skład Grupy Armii Don weszły następujące jednostki niemieckie: 6 Armia, 11 Armia i zgrupowanie armijne Hotha oraz rumuńska 3 Armia. Nie licząc jednostek 6 Armii, Grupa Armii Don liczyła 30 dywizji[3].

Dowództwo powierzono rumuńskiemu marszałkowi Ionowi Antonescu, jednak nie przyjął tej funkcji, uzasadniając że przyjmie ją dopiero po zakończeniu bitwy o Stalingrad[4]. Zadaniem wojsk Grupy Armii Don było odblokowanie wojsk niemieckich w Stalingradzie (Operacja Wintersturm). Na wiosnę 1943 roku, kiedy bitwa o Stalingrad zakończyła się dla III Rzeszy klęską, Grupa Armii Don została przemianowana na Grupę Armii Południe a następnie Grupę Armii Północna Ukraina i Grupę Armii A.

W kwietniu 1945 roku została otoczona w Czechach przez Armię Czerwoną pod nazwą Grupa Armii Środek. W następnym miesiącu jej żołnierze oddali się do radzieckiej niewoli[5].

Dowództwo grupy armii[edytuj | edytuj kod]

dowódca:

szef sztabu:

Struktura organizacyjna[edytuj | edytuj kod]

Skład w grudniu 1942
Skład w lutym 1943

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]