Grupa Egmont

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Egmont
Logo
Ilustracja
Zegar na siedzibie Egmont w Kopenhadze, symbol wydawnictwa
Państwo

 Dania

Siedziba

Kopenhaga

Adres

Vognmagergade 11, 1148 Kopenhaga, Dania

Data założenia

1878

Prezes

Steffen Kragh

Dyrektor

Steen Riisgaard

brak współrzędnych
Strona internetowa

Grupa Egmont (dawniej Gutenberghus) – duński koncern mediowy i jedna z największych skandynawskich grup medialnych z siedzibą w Kopenhadze. Tradycyjnie Egmont związany był z wydawaniem czasopism, jednak z biegiem lat ewoluował i obecnie w swoim portfolio gromadzi różne środki masowego przekazu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Egmont została założony przez Egmonta Haralda Petersena w 1878 roku[1] jako jednoosobowa firma poligraficzna, która niedługo potem zaczęła zajmować się sprzedażą czasopism i magazynów. Pierwotnie firma nosiła nazwę „P. Petersen, Printers”, na cześć matki Petersena, ponieważ był on za młody, aby móc samemu zarejestrować własną działalność. W 1914 roku nazwę zmieniono na Gutenberghus (pol. Dom Gutenberga), upamiętniając tym samym wynalazcę prasy drukarskiej i taką nazwę stosowano do 1992 roku.

Od 1948 roku Gutenberghus wysłał redaktora Dana Folke do Walt Disney Pictures i udało mu się zdobyć licencję na wydawanie czasopism z komiksami w krajach skandynawskich. W 1948 roku Gutenberghus zaczął wydawać komiksy z Kaczorem Donaldem w Szwecji (jako Kalle Anka & C:o ) i w Norwegii (jako Donald Duck & C:o ), a w 1949 również w Danii (jako Anders And & C:o).

Wraz z przejęciem w 1963 roku duńskiego wydawictwa Aschehoug, Egmont wszedł także na rynek książki. Od końca lat 80. XX wieku, grupa Egmont wykorzystując bliskie powiązania z Disneyem, rozszerzyła swoją działalność poza Skandynawię, stając się producentem Disneya na rynkach krajów Europy Wschodniej, a także na rynku chińskim. W 1991 roku Egmont był jednym z założycieli norweskiego kanału telewizyjnego TV 2, który wykupił w 2012 roku. W 1992 roku Egmont nabył również studio filmowe Nordisk Film.

Grupa Egmont jest właścicielem firm medialnych w takich krajach jak Australia, Bułgaria, Chiny, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Węgry, Łotwa, Litwa, Norwegia, Polska, Rosja, Republika Południowej Afryki, Szwecja, Turcja, Ukraina i Wielka Brytania[2].

Egmont to obecnie jedna z najważniejszych skandynawskich grup medialnych wydająca tygodniki, czasopisma, komiksy, książki, materiały edukacyjne, filmy i programy telewizyjne. Do grupa medialnej należą także kina i stacje telewizyjne. Egmont wydaje media w ponad 30 krajach, zatrudnia ponad 5300 pracowników, a w 2021 roku wygenerował przychody w wysokości ponad 2 miliardów euro[3].

W 2020 roku grupa Egmont sfinalizowała sprzedaż trzech swoich wydawców (Egmont Books UK, Egmont Poland i Schneiderbuch Germany) wydawnictwu HarperCollins[4].

Firmy należące do grupy Egmont[edytuj | edytuj kod]

  • Egmont Book Publishing (wydawnictwo, Wielka Brytania)
  • Cappelen Damm (wydawnictwo, Norwegia)
  • Lindhardt og Ringhof (wydawnictwo, Dania)
  • Film Nordisk (studio filmowe, Dania)
  • TV2 (telewizja, Norwegia)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Eva Harrie: The Nordic Media Market. Nordicom, University of Gothenburg, 2009. [dostęp 10 December 2014].
  2. Portfolio [online], www.egmont.com [dostęp 2024-01-27].
  3. "Egmont Group 2021 Annual Report" (PDF). Egmont. p. 4. Retrieved 10 July 2022.
  4. HarperCollins completes Egmont acquisition | the Bookseller.