Grzebsk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grzebsk
Kościół pw. św. Leonarda i dzwonnica w Grzebsku
Kościół pw. św. Leonarda i dzwonnica w Grzebsku
Państwo  Polska
Województwo mazowieckie
Powiat mławski
Gmina Wieczfnia Kościelna
Liczba ludności (2011) 409[1][2]
Strefa numeracyjna 23
Kod pocztowy 06-513[3]
Tablice rejestracyjne WML
SIMC 0128830[4]
Położenie na mapie gminy Wieczfnia Kościelna
Mapa lokalizacyjna gminy Wieczfnia Kościelna
Grzebsk
Grzebsk
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Grzebsk
Grzebsk
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Grzebsk
Grzebsk
Położenie na mapie powiatu mławskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu mławskiego
Grzebsk
Grzebsk
Ziemia53°13′12″N 20°35′14″E/53,220000 20,587222

Grzebskwieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie mławskim, w gminie Wieczfnia Kościelna[4][5].

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa ciechanowskiego.

Miejscowość znajduje się w odległości ok. 25 km od Mławy i 23 km od Nidzicy. Obszar ten w wielu opracowaniach nazywany jest błota lub bagna Niemyje. Obszar ten, jak całe Wzniesienie Mławskie, cechuje się występowaniem wałów kemowych i morenowych, których średnia wysokość wynosi ok. 200 m n.p.m. (najwyższe wzniesienie – Dębowa Góra – 235 m). Pochodzą one ze stadiału mławskiego zlodowacenia warciańskiego. Wszystko to sprawia, że krajobraz Wzniesienia Mławskiego, a szczególnie jego północnych terenów, jest bardzo malowniczy.

Jakość miejscowych gleb jest słaba. W przeważającej części są to bielice piaskowe, ukształtowane z glin zwałowych i piasków naglinionych. W okolicach górnego Orzyca i jego dopływów występują gleby bagienne, murszowe i torfowe. Najbardziej wartościowe są bielice pyłowe oraz tzw. czarno-ziemie. Jest ich jednak bardzo mało. Klimat w tym zakątku jest umiarkowany. Charakteryzuje się dużą ilością opadów w letnim okresie (średnia w roku 600 mm), natomiast w zimie licznie występującymi odwilżami i mgłami. Średnia temperatura w roku wynosi 7 °C. Jest to najniższa temperatura na Nizinie Północno-Mazowieckiej.

We wsi znajduje się parafia pw. św. Leonarda należąca do dekanatu dzierzgowskiego[6].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Grzebsk – to jeden z najstarszych grodów na północnym Mazowszu. Położony jest nad lewym brzegiem rzeki Orzyc (dopływ Narwi) na północno-wschodnich, bagnistych terenach Wzniesienia Mławskiego. Nazwa „Grzebsk” jest bardzo stara. W najstarszym dokumencie, który odnosi się do Mazowsza, tzw. „falsyfikacie mogileńskim”, pochodzącym z 1065 r., występuje jako Grebesco. Zierhoffer wykazał, że współczesne nazwy kończące się na –sk i –ck, pierwotnie -sko, -cko, są najstarszymi nazwami na północnym Mazowszu. Natomiast Józef Ostaszewski, lekarz i historyk zajmujący się szczególnie historią regionu mławskiego, podaje następującą genealogię nazwy Grzebsk: „(…) pomyśleli mieszkańcy o miejscu ofiar i w pięknem, tajemniczem miejscu nad doliną Orzyca, na błocie usypali («zgrzebli») górę, otoczoną wodą, gdzie ustanowili miejsce ofiar i zaczęli go nazywać «zgrzebińskiem», w ówczesnym języku Grebsco, dzisiaj Grzebsk, nazywany również «Zgrzebsk»”.

Z Grzebska pochodzi Stanisław Grzepski

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]