Grzegorz Karnas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Grzegorz Karnas
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 1972
Wodzisław Śląski
Instrumenty wokal
Gatunki jazz
Zawód piosenkarz
Strona internetowa

Grzegorz Karnas (ur. w 1972 w Wodzisławiu Śląskim) – wokalista improwizujący.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodzony na Górnym Śląsku, pochodzi z rodziny bez akademickich tradycji muzycznych. Współpracował z czołówką polskiej i europejskiej sceny jazzowej.

W 1998 Karnas został uhonorowany pierwszą nagrodą na Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu. W rok później ukazała się jego debiutancka płyta ReinkarnaSja.

Lato 2004 zaowocowało premierą autorskiej produkcji - płyty Sny, promocja której odbyła się w 2005 serią występów w Polsce i sąsiadujących krajach.

Rok 2006 przyniósł: kolejną produkcję Karnasa – krążek zatytułowany Ballady na Koniec Świata (rezultat pracy w latach 2004 – 2005), serię koncertów w Polsce, Rumunii, Niemczech oraz pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie wokalistów jazzowych Young Jazz Singers Competition Brussels w Belgii [1].

W sierpniu 2007 Karnas zdobył uznanie słuchaczy i grand prix międzynarodowego konkursu Crest Jazz Vocal we Francji [2]. Działalność koncertowa jego kwartetu nabrała rozpędu. Zespół zaczął pojawiać się w Niemczech, Belgii, Francji, Portugalii, Mołdawii, Norwegii, Azerbejdżanie, Wielkiej Brytanii, Chinach grając w klubach i na festiwalach.

W 2009 Karnas podpisał umowę ze słowacką wytwórnią Hevhetia, a w 2011 z węgierską wytwórnią BMC Records. Ukazały się kolejno albumy: KARNAS oraz koncertowa płyta Audio Beads uznana przez frakcję polskiej, niezależnej prasy jazzowej za jeden z najlepszych albumów 2012 roku [3]. W 2015 roku nakładem BMC Records ukazała się jego kolejna koncertowa płyta - Vanga, a lato 2017 roku przyniosło premierę dwupłytowego wydawnictwa Hevhetii (CD/ DVD) zatytułowanego Power Kiss, będącego relacją z tasy koncertowej Karnas Formula po Chinach.

Karnas jest inicjatorem Międzykulturowych Spotkań Muzyki, Kreatywności i Ekspresji VOICINGERS w Żorach, którego ostatnie edycje zaczęły przybierać formę festiwalu prezentującego muzykę okołojazzową, folkową, alternatywną, awangardową i hip-hopową. Impreza łączy w sobie Międzynarodowy Konkurs Jazzowy dla Muzyków śpiewających, Warsztaty Muzykującej Sceny Wokalnej oraz warsztaty dla dzieci prowadzone przez jazzmanów [4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Grzegorz Karnas (Poland) winner of the Brussels Intl Young Jazz Singers Competition (ang.). jazzinbelgium.com. [dostęp 23 sierpnia 2014].
  2. Laureaci konkursu Crest Jazz Vocal (fr.). crestjazzvocal.com. [dostęp 23 sierpnia 2014].
  3. Biografia (pol.). karnasmusic.com. [dostęp 23 sierpnia 2014].
  4. O festiwalu (pol.). voicingers.com. [dostęp 23 sierpnia 2014].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]