Guale

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Guale
Lokalizacja Plemion Indiańskich mapie stanu Georgia
Lokalizacja Indian Guale na mapie stanu
Liczebność ogółem 0
Regiony zamieszkania  Stany Zjednoczone
GA, SC
Języki guale, hiszpański, Muskogee
Główne religie wierzenia plemienne, katolicyzm
Pokrewne grupy etniczne Yamasee, Cusabo[1]

Guale (Ouade) – historyczne wodzostwo tubylczych Amerykanów żyjących wzdłuż wybrzeża obecnej Georgii oraz na Sea Islands. Dzielili się na trzy grupy: północną - m.in. Asopo, Chatufo, Otapalas, Otaxe, Uchilape, Tolomato, Uculegue, Unallapa; środkową - Aleguifa, Tulufina, Chucalagaite, Espogache, Espogue, Fasquiche, Sapala, Sotequa, Tapala; oraz południową - Aluque, Asao, Cascangue, Fasquiche, Fuloplata, Hinafasque, Hocaesle, Talaxe, Tuque, Tufulo[1].

Hiszpańskie misje katolickie usytuowane na wybrzeżu od Florydy do północnej Georgii pod koniec XVI wieku były nastawione na nawracanie Indian Guale. Jednak w okresie XVII i XVIII wieku na skutek wojen z innymi plemionami oraz chorób zakaźnych przywiezionych przez białych populacja Guale gwałtownie spadała. Niedobitki Guale łączyły się w procesie etnogenezy z innymi szczepami tworząc naród Yamasee, a pozostali stopniowo migrowali w kierunku misji na hiszpańskiej Florydzie. Szacuje się, że przed przybyciem białych liczebność Guale wynosiła około 4000 osób, w 1602 roku hiszpańscy misjonarze twierdzili, że ponad 1200 Guale jest katolikami, natomiast w 1670 Anglicy szacowali, że w hiszpańskich misjach jest już tylko około 700 tych Indian[1]. W 1733 było ich już zbyt mało, by przeciwstawić się założeniu na ich ziemiach miasta Savannah, zaczątka brytyjskiej kolonii Georgia.

Język Guale należał najprawdopodobniej do rodziny języków muskogejskich[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Guale Indian Tribe on Access Genealogy (ang.). [dostęp 2011-07-10].
  2. Four Directions Institute - Guale (ang.). [dostęp 2011-07-10].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Barry M. Pritzkert: A Native American Encyclopedia: History, Culture, and Peoples. Oxford: Oxford University Press, 2000. ISBN 978-0-19-513877-1.