Guzianka Mała

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Guzianka Mała
Położenie
Państwo  Polska
Morfometria
Powierzchnia 0,4 km²
Głębokość
• maksymalna

10 m
Położenie na mapie gminy Ruciane-Nida
Mapa konturowa gminy Ruciane-Nida, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Guzianka Mała”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Guzianka Mała”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, blisko centrum na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Guzianka Mała”
Położenie na mapie powiatu piskiego
Mapa konturowa powiatu piskiego, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Guzianka Mała”
Ziemia53°39′56,1″N 21°34′35,5″E/53,665583 21,576528

Guzianka Małajezioro polodowcowe znajdujące się na Mazurach, otoczone lasami Puszczy Piskiej. Poprzez Śluzę Guzianka połączone z Jeziorem Bełdany. Poprzez krótki kanał połączone z jeziorami Guzianka Wielka i Nidzkim. Zbiornik objęty granicami Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Podstawowe dane

  • powierzchnia: około 40 ha
  • głębokość przy śluzie: około 2–3 m
  • głębokość maksymalna: do 10 m

Jezioro podzielone na dwie części rozdzielone małą wysepką. Część opodal śluzy jest płytka, mało atrakcyjna i służy głównie jako część szlaku żeglugowego do portu Ruciane-Nida i dalej na Jezioro Nidzkie. Druga część, znajdująca się za wyspą, jest atrakcyjnym miejscem z punktu widzenia turysty. Woda jest przejrzysta, a brzegi strome i zalesione. Jezioro jest mało zmienione przez turystykę (poza częścią przez którą przebiega kanał żeglowny) gdyż niewielu żeglarzy zatrzymuje się tutaj. Jezioro jest niewielkim zbiornikiem o powierzchni zwierciadła wody 36,8 ha. Dno mało urozmaicone skłania się w stronę maksymalnego głeboczka - 13,3 m. Głębokość średnia wynosi 2,7 m, pojemność misy jeziornej - 989,9 tys. m³. Zbiornik nie posiada cieków powierzchnowych, zasilany jest wodami jeziora Guzianka Wielka, oba zbiorniki połączone są przewężeniami mis jeziornych. Z Guzianki Małej woda odpływa do jeziora Bełdany. Jezioro Guzianka Mała jest niedużym zbiornikiem o mało urozmaiconym dnie i wklęsłej formie misy jeziornej. Właśnie poprzez śluzę Guzianka łączy się z jeziorem Bełdany.