Guzianka Wielka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Guzianka Wielka
Ilustracja
Jezioro Guzianka Wielka
Położenie
Państwo  Polska
Morfometria
Powierzchnia 0,65 km²
Głębokość
• średnia
• maksymalna

6,5 m
25,5 m
Położenie na mapie gminy Ruciane-Nida
Mapa konturowa gminy Ruciane-Nida, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Guzianka Wielka”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Guzianka Wielka”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, blisko centrum na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Guzianka Wielka”
Położenie na mapie powiatu piskiego
Mapa konturowa powiatu piskiego, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Guzianka Wielka”
Ziemia53°39′24,3″N 21°34′43,2″E/53,656750 21,578667

Guzianka Wielka (niem. Guschienen See) – jezioro polodowcowe znajdujące się na Mazurach. Poprzez jezioro Guzianka Mała i Śluzę Guzianka połączone z jeziorem Bełdany. Poprzez kanał pod mostami drogowym i kolejowym w miejscowości Ruciane-Nida połączone z Jeziorem Nidzkim.

Podstawowe dane

  • powierzchnia: około 65 ha
  • głębokość maksymalna: 25,5 m
  • długość : 2,6 km
  • długość linii brzegowej:6500 m
  • powierzchnia zlewni całkowitej: 110,0 km²

Jezioro mimo swojej nazwy jest dosyć małe. Jest długie i wąskie, co powoduje, że część osób myli się traktując środkową część jako kanał łączący dwa małe jeziorka. Część północna położona nieopodal śluzy jest najszersza. W tej części brzegi są wysokie i strome. Znajdują się tu też ośrodki wypoczynkowe. Południowa część ma brzegi niższe i w znacznym stopniu zagospodarowane przez człowieka. Znajduje się tu m.in. port i zabudowania Rucianego (część miejscowości Ruciane-Nida). Środkowa część jest węższa i znajdują się tu ruiny starego tartaku. Do jeziora dopływa kanał Nidzki z Jeziora Nidzkiego (woda stojąca w czasie badań), analizy wody ze względu na zawartość materii organicznej wskazują na II klasę czystości.

Jezioro Guzianka Wielka należy do zbiorników o małej powierzchni zwierciadła wody - 59,6 ha i znacznej głębokości. Jezioro posiada drugi 17-metrowy głęboczek, pojemność masy jeziornej nie przekracza 3894,6 tys. m³. Jezioro Guzianka Wielka jest jeziorem wytopiskowym z długą odnogą dochodzącą do Rucianego-Nidy. Konfiguracja dna jest dość urozmaicona z kilkoma głęboczkami. Bezpośrednie otoczenie zbiornika stanowią lasy Puszczy Piskiej.

Około 80% linii brzegowej porastają rośliny wodne, takie jak pałka szerokolistna, trzcina i manna wodna. Brzegi Guzianki Wielkiej są porośnięte lasem, oprócz części południowo-zachodniej, w której położona jest miejscowość Ruciane Nida. Przez całe jezioro prowadzi szlak ze śluzy w Guziance na Jezioro Nidzkie (przez Kanał Nidzki). Akwen pełni przede wszystkim rolę "tranzytową", ponieważ nieliczni tylko żeglują po nim dla samej przyjemności, chociaż sprzyja temu środkowa część akwenu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Bąk J, Rudzielewicz M "Mazury" Przewodnik, Wydawnictwo Pascal, Bielsko-Biała,2007 ​ISBN 978-83-7304-665-8
  • Inspekcja Ochrony Środowiska WIOŚ w Olsztynie Raport o stanie środowiska województwa warmińsko-mazurskiego w 2004 roku.