Ha-Dwa-O!

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ha-Dwa-O!
Rok założenia 1999
Pochodzenie  Polska
Gatunek pop, pop-rock
Wydawnictwo muzyczne Sony Music Entertainment Poland, Soliton
Skład
Tomasz Konfederak
Weronika Korthals
Bartosz Wielgosz
Byli członkowie
Monika Wierzbicka
Aleksandra Zduniak

Ha-Dwa-O!polski zespół muzyczny, istniejący od 1999 roku, grający muzykę pop-rockową i taneczną.

Historia zespołu[edytuj | edytuj kod]

Formowanie się zespołu[edytuj | edytuj kod]

Zespół powstał jesienią 1999 roku z inicjatywy Tomasza Konfederaka oraz realizatora dźwięku i klawiszowca Bartka Wielgosza (później związanego również z grupą Kombii). Główną wokalistką została Monika Wierzbicka, która w latach 90. występowała z dziennikarzem i gitarzystą Tomaszem Konfederakiem w zespole Dzieci Mona Lisy.

W 2000 roku zespół wydał debiutancki album studyjny zatytułowany Początek, za który otrzymał nominację do Fryderyka w kategorii „Album roku – dance, techno” oraz dwie nominacje do plebiscytu Superjedynki w kategoriach „Debiut” oraz „Muzyka taneczna”. Płyta promowana była przez dwa single: „Zatrzymaj mnie” i „Sen o samotności”.

W grudniu 2000 roku zespół wydał singel „Magia świąt”, a w styczniu 2001 roku – utwór „Serce sercu”, który stał się hymnem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocypotrzebne źródło. W jego nagraniu gościnnie udział wzięli: Małgorzata Ostrowska, Ich Troje, Magda Femme, Artur Gadowski, Jarek Janiszewski (Czarno-Czarni), Karmacoma, Grażyna Łobaszewska i Tomasz Lipnicki oraz chór dziecięcy „Don Don”. W 2001 roku ukazała się druga płyta studyjna zespołu zatytułowana O kobietach, o facetach, na której znalazły się single „Słowa” oraz „Ty i ja”, nagrany z gościnnym udziałem Andrzeja Rybińskiego, a także wydane wcześniej piosenki „Magia świąt” i „Serce sercu”.

Na początku 2002 roku z zespołu odeszła Monika Wierzbicka, którą w roli wokalistki zastąpiła Aleksandra Zduniak. Zespół nagrał z nią album studyjny zatytułowany Pozytywnie, który promowany był przez trzy single: „Wciąż oddycham”, wykorzystany na ścieżce dźwiękowej do filmu Show w reż. Macieja Ślesickiego, „Oszukam czas” i „Tylko bądź...”, z którym zespół zajął szóste miejsce w finale krajowych eliminacji do 48. Konkursu Piosenki Eurowizji[1].

W 2004 roku kolejną wokalistką zespołu została Weronika Korthals. W czerwcu 2005 roku wystąpili z piosenką „Cud” w koncercie Premiery w ramach 42. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W grudniu wydali świąteczny singel „Ta cicha noc”potrzebne źródło. W 2006 roku z piosenką „Popatrz na mnie” wzięli udział w koncercie Piosenka dla Europy 2006, będącym finałem krajowych eliminacji do 51. Konkursu Piosenki Eurowizji. Zajęli w nim ostatecznie, trzynaste miejsce z zerowym dorobkiem punktowym[2]. W październiku ukazała się ich czwarta płyta studyjna zatytułowana Cud, która promowana była przez single: „Popatrz na mnie”, „Będziesz sam” i tytułowy „Cud”.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Nagrane z Moniką Wierzbicką[edytuj | edytuj kod]

Nagrane z Aleksandrą Zduniak[edytuj | edytuj kod]

Nagrane z Weroniką Korthals[edytuj | edytuj kod]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Rok Kategoria Tytułem Nagroda Nota Źródło
2000 Album roku – Dance/Techno/Elektronika Początek Fryderyki 2000 Nominacja [3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polish National Final 2003 (ang.). natfinals.50webs.com. [dostęp 2017-11-15].
  2. Polish National Final 2006 (ang.). natfinals.50webs.com. [dostęp 2017-11-15].
  3. Fryderyki 2000: nominowani i laureaci (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2015-03-09].