To jest dobry artykuł

Krajowe Eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji 2003

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krajowe Eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji 2003
Informacje ogólne
Data 25 stycznia 2003
Miejsce Studio 5 w siedzibie TVP przy ul. Woronicza 17, Warszawa (Polska)
Prowadzący Artur Orzech
Uczestnicy 14 kandydatów
Informacje dodatkowe
Nadawca Telewizja Polska
Reżyser Bartosz Jastrzębowski
Producent Krystyna Bystrosz,
Cezary Golędzinowski
Występ(y) otwarcia Edyta Górniak („Impossible”)
Interwał(y) Bajm („Plama na ścianie”, „Lola, Lola”, „O Tobie”, „Modlitwa o złoty deszcz”, „Szklanka wody” i „12 stopni”)[1]
Głosowanie
Telewidzowie w głosowaniu SMS oraz audiotele.
Zwycięzca Ich Troje
Piosenka Keine Grenzen – Żadnych granic
Muzyka André Franke
Tekst Joachim Horn-Bernges, Michał Wiśniewski, Jacek Łągwa
Krajowe Eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji
◄ 2002         2004 ►

Krajowe Eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji 2003polskie selekcje do 48. Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbył się w Skonto Olympic Hall w Rydze (Łotwa).

Finał eliminacji, który został zorganizowany 25 stycznia 2003 roku w Studiu 5 w siedzibie TVP przy ul. Woronicza 17, wygrał zespół Ich Troje z utworem „Keine Grenzen – Żadnych granic[2].

Geneza organizacji konkursu[edytuj | edytuj kod]

Polska postanowiła wrócić do uczestnictwa w konkursie po rocznej przerwie, która spowodowana była ówczesnymi zasadami imprezy. Zgodnie z regulaminem, w konkursie w 2002 roku nie uczestniczyły czynnie państwa, które w roku poprzednim zajęły pięć ostatnich miejsc[3]. Taka sytuacja spotkała Polskę już dwa lata wcześniej, w 2000 roku[3]. By uniknąć kolejnego konkursowego niepowodzenia, w 2003 roku Telewizja Polska po raz pierwszy zdecydowała się na zorganizowanie narodowych selekcji, oddając możliwość wyboru reprezentanta telewidzom[4][5].

Przebieg konkursu[edytuj | edytuj kod]

Czas i miejsce konkursu[edytuj | edytuj kod]

Polskie selekcje do 48. Konkursu Piosenki Eurowizji odbyły się 25 stycznia 2003 roku w Warszawie[6][7][8]. Koncert transmitowany był na antenie TVP1 od godziny 20:05[8]. Wcześniej jednak przez cały miesiąc prezentowano utwory konkursowe także w TVP Polonia oraz Radiu Eska.

Zgłaszanie utworów[edytuj | edytuj kod]

Wilki – zdobywcy 2. miejsca w finale polskich selekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji

Wszystkie nadesłane propozycje musiały spełniać warunki regulaminu konkursu: musiały posiadać tekst w języku polskim lub angielskim oraz trwać nie dłużej niż 3 minuty[9]. Artyści deklarowali ponadto wykonanie utworu podczas preselekcji z półplaybacku[10]. Do siedziby nadawcy zgłoszono 43 kompozycje, z czego do finału eliminacji specjalna komisja sędziowska wybrała piętnaście z nich[11]. W skład jury weszli: Janusz Kosiński, Zygmunt Kukla, Leszek Kumański, Marek Sierocki, Hirek Wrona oraz Piotr Klatt[12]. Ostatecznie do stawki konkursowej zakwalifikowali się następujący wykonawcy[12][13]:

 1. Georgina Tarasiuk („Pierwszy raz”),
 2. Zdobywcy Pewnych Oskarów („Pia”),
 3. Gosia Orczyk („Remember”),
 4. Stachursky („Tam gdzie ty”),
 5. Varius Manx („Sonny”),
 6. Wilki („Here I Am”),
 7. Bracia („Missing Every Moment”),
 8. Ich Troje („Keine Grenzen – Żadnych granic”),
 9. Ocean Front („Zakochany”),
 10. IRA („Femme Fatale”),
 11. Magda Femme & Spotlight („I Believe in You”),
 12. Blue Café („You May Be in Love”),
 13. Adieu & Krzysztof Antkowiak („Time”),
 14. Ha-Dwa-O! („Tylko bądź”),
 15. Jan Benedek („Here Comes Your Time”).

Dyskwalifikacje[edytuj | edytuj kod]

Tuż po ogłoszeniu listy piosenek zakwalifikowanych do konkursu preselekcyjnego okazało się, iż doszło do naruszenia regulaminu przez jedną z wokalistek[14]. Georgina Tarasiuk została zdyskwalifikowana z udziału w eliminacjach z powodu nieregulaminowego wieku trzynastu lat[15] (regulamin Konkursu Piosenki Eurowizji stanowi o tym, że w finale mogą brać udział artyści, którzy ukończyli szesnasty rok życia najpóźniej w dniu koncertu finałowego[16]). Liczba uczestników selekcji została zredukowana do czternastu[9].

Ustalenie kolejności występów[edytuj | edytuj kod]

Zdecydowano, iż uczestnicy będą prezentować swoje utwory w kolejności alfabetycznej. Pierwszą propozycję podczas krajowych preselekcji zaprezentował zatem zespół Adieu wraz z Krzysztofem Antkowiakiem, zaś stawkę konkursową zamykali Zdobywcy Pewnych Oskarów z utworem „Pia”[17].

Prowadzący[edytuj | edytuj kod]

Za prowadzenie polskich selekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji oraz odczytanie oficjalnych wyników odpowiedzialny był Artur Orzech[10].

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Niemieckie preselekcje Ich Troje[edytuj | edytuj kod]

Jeszcze przed ogłoszeniem wyników polskich preselekcji eurowizyjnych pojawiły się zarzuty skierowane w stosunku do zespołu Ich Troje, jakoby bardziej zależało im na reprezentowaniu Niemiec w Konkursie Piosenki Eurowizji[10]. 7 marca zespół (pod skróconą nazwą Troje) wystąpił w Kilonii w niemieckich eliminacjach[18] z utworem „Liebe Macht Spaß”[19], z którym zajął ostatecznie szóste miejsce. Do awansu do ścisłego finału zabrakło grupie około dwóch tysięcy głosów[8][20]. Michał Wiśniewski stwierdził, że „w Niemczech walczyli o to, by 24 maja w Rydze usłyszeć: od Niemiec dla Polski 12 punktów!”. Wcześniej przyznał: Niemcy chcą naszego występu. Nie wiemy, czy Polska chce mieć nas za reprezentanta[8].

Błędny system zliczania głosów[edytuj | edytuj kod]

Podczas odczytywania oficjalnych wyników selekcji Artur Orzech ogłosił, iż oddano niemal 35 000 smsów[8]. Jak się później okazało, zawiódł system komputerowy zliczający głosy (obsługiwany przez firmę Matrix[21]), gdyż nie był on przygotowany do otrzymania dużej liczby sms-ów[8]. Producenci zdecydowali więc, iż ogłoszone zostaną cząstkowe wyniki na podstawie głosów, które spłynęły w czasie transmisji konkursu[14]. Rzekoma liczba 35 000 przybyłych głosów była jednak zawyżona, gdyż podczas transmisji otrzymano 27 049 sms-ów[11]. Pierwsze miejsce zajął zespół Ich Troje (13 249 głosów, około 38,1% wszystkich oddanych sms-ów), wyprzedzając podczas eliminacji Wilki (9 219 głosów, około 26,5% całości) i Blue Café (4 581 głosów, około 13,2% całości)[11], jednego z faworytów eliminacji[22][23]. W efekcie głosy publiczności docierały jeszcze dwa dni po konkursie, a łączna ich suma wyniosła około trzystu tysięcy[14][24]. Nie zmieniło to ostatecznych wyników, jednak zmniejszyło do 3% przewagę zwycięzców nad zdobywcami drugiego miejsca[25].

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

IRA – uczestnik polskich preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji, wykonał utwór „Femme Fatale”

Po występie wszystkich czternastu uczestników[26] uruchomione zostały numery audiotele i SMS, pod które telewidzowie mogli wysyłać swoje głosy[27]. Każdemu uczestnikowi przypisano literę alfabetu (od A do N), którą należało wpisać w treści wiadomości tekstowej[9]. Numery aktywne były przez 15 minut, po upływie tego czasu wyniki zostały zliczone i publicznie zaprezentowane[1].

L.p. Wykonawca Piosenka Język Wynik
1 Adieu & Krzysztof Antkowiak „Time” angielski
2 Jan Benedek „Here Comes Your Time” angielski
3 Blue Café „You May Be in Love” angielski 3.
4 Bracia „Missing Every Moment” angielski
5 Magda Femme & Spotlight „I Believe in You” angielski
6 Gosia Orczyk „Remember” angielski
7 Ha-Dwa-O! „Tylko bądź” polski
8 Ich Troje Keine Grenzen – Żadnych granic polski, niemiecki, rosyjski 1.
9 IRA „Femme Fatale” angielski
10 Ocean Front „Zakochany” polski
11 Stachursky „Tam gdzie ty” polski
12 Varius Manx „Sonny” angielski
13 Wilki „Here I Am” angielski 2.
14 Zdobywcy Pewnych Oskarów „Pia” polski

Telewizja Polska nigdy nie podała całościowych wyników preselekcji w 2003 roku[11]. Zwycięzcą krajowych eliminacji został zespół Ich Troje z utworem „Keine Grenzen – Żadnych granic”, na który telewidzowie oddali w sumie 31,8% wszystkich głosów. Drugie miejsce zajął zespół Wilki, otrzymując 29,2% głosów, zaś trzecie grupa Blue Café, na którą oddano 17,1% głosów[11].

Oddźwięk w mediach[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza edycja konkursu preselekcyjnego spotkała się z pozytywnym odbiorem w mediach, gdzie chwalono między innymi różnorodność występów oraz wysoki poziom zorganizowanych eliminacji. O możliwość reprezentowania kraju w Konkursie Piosenki Eurowizji ubiegało się wielu znanych i cieszących się popularnością wokalistów i zespołów[4]. Dzięki partycypacji w selekcjach, wielu uczestników zdobyło swoją późniejszą popularność, między innymi Ha-Dwa-O!, Blue Café czy Magda Femme[4].

Po ogłoszeniu wyników narodowych eliminacji, dziennikarz „Gazety WyborczejRobert Leszczyński skrytykował wybór zespołu Ich Troje mówiąc, że „Polskę będzie reprezentował zespół, który uchodzi u nas za synonim muzycznej tandety”[8]. Krytyk porównał poziom wykonywanego przez grupę utworu do Harlequina oraz „jelenia na rykowisku”. Zadał również pytanie retoryczne, czy powinniśmy w europejskim konkursie pokazywać piosenki będące popularnymi w Polsce, czy dobrymi[8].

Serwis „Muzyka” portalu Wirtualna Polska poinformował, iż sukces tercetu podzielił fanów muzyki w kraju[8]. Podawano w wątpliwość wartość artystyczną utworu, ogólną opinię o zespole oraz zliczający głosy widzów system komputerowy, który okazał się ostatecznie wadliwy i nieprzystosowany do otrzymania dużej ilości sms-ów[8].

O organizacji selekcji bądź wynikach konkursu informowały największe polskie serwisy internetowe, takie jak między innymi onet.pl[10], interia.pl[9], wp.pl[8]. Informacje na temat konkursu podawane były również między innymi przez „Gazetę Wyborczą”[8] oraz „Wprost[8].

Oglądalność[edytuj | edytuj kod]

Finał krajowych eliminacji obejrzało łącznie prawie 7,27 miliona telewidzów, co dało stacji wynik ok. 48% udziału na rynku tego dnia[28].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b W sobotę krajowy finał konkursu Eurowizji (pol.). wp.pl, 2003-01-21. [dostęp 2014-01-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-01-16)].
 2. Sietse Bakker: Ich Troje to represent Poland this year (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2003-01-26. [dostęp 2014-07-22].
 3. a b Krajowe Eliminacje (pol.). eurowizja.info. [dostęp 2014-05-05].
 4. a b c Polska w Eurowizji (pol.). eurowizja.info. [dostęp 2014-05-05].
 5. Sietse Bakker: Poland will have national final for 2003 (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2002-11-27. [dostęp 2014-07-21].
 6. Kamil Górecki: TVP released details about Polish national final (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2002-11-20. [dostęp 2014-07-20].
 7. Sietse Bakker: Poland: TVP prefers 2003 songs in English (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2002-11-27. [dostęp 2014-07-21].
 8. a b c d e f g h i j k l m Ich Troje kontra Tatu (pol.). wp.pl, 2003-05-23. [dostęp 2014-01-11].
 9. a b c d Eurowizja 2003: Na kogo i jak głosować? (pol.). interia.pl, 2003-01-25. [dostęp 2014-01-12].
 10. a b c d Ich Troje w polskich i niemieckich eliminacjach (pol.). onet.pl, 2003-01-14. [dostęp 2014-01-12].
 11. a b c d e Polen Int. Vorentscheidungen (niem.). ogae.de. [dostęp 2014-01-11].
 12. a b Kto na Eurowizję? (pol.). wprost.pl, 2002-11-20. [dostęp 2014-01-12].
 13. Eurowizja 2003 - kandydaci TVP (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. www.wirtualnemedia.pl, 2002-11-21. [dostęp 2015-02-16].
 14. a b c Polska w Eurowizji (pol.). eurowizja.info. [dostęp 2014-01-11].
 15. Kamil Górecki: Georgina will not take part in Polish final (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com. [dostęp 2014-07-21].
 16. Nick van Lith: France: National final rules revealed (ang.). escxtra.com, 2013-11-07. [dostęp 2014-01-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-10)].
 17. Krajowe Eliminacje 2003 (pol.). eurowizja.info. [dostęp 2014-01-11].
 18. Oliver Rau: NDR: 'Troje will take part in German final!' (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2003-01-28. [dostęp 2014-07-22].
 19. Eurowizja: Ich Troje będą reprezentować Polskę (pol.). onet.pl, 2003-01-26. [dostęp 2014-01-12].
 20. Kamil Górecki: Wiśniewski angry about German results – only 5th (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2003-03-10. [dostęp 2014-07-23].
 21. Eurowizja: Zagubieni w Matriksie (pol.). W: Onet.pl [on-line]. www.muzyka.onet.pl, 2003-01-28. [dostęp 2016-06-05].
 22. Bjørn Erik Opheim: Download one of the favourites of the Polish final (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2003-01-11. [dostęp 2014-07-22].
 23. Bjørn Erik Opheim: Eurowizja 2003: Blue Café versus Ich Troje? (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2003-01-25. [dostęp 2014-07-22].
 24. Kamil Górecki: 300,000 SMS votes were waiting to be counted! (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2003-01-27. [dostęp 2014-07-22].
 25. Kamil Górecki: Ich Troje's advantage is only 3 percent (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2003-01-28. [dostęp 2014-07-22].
 26. Bjørn Erik Opheim: All Polish final tunes downloadable online (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2003-01-11. [dostęp 2014-07-22].
 27. Eurowizja 2003 – kandydaci TVP (pol.). wirtualnemedia.pl, 2002-11-21. [dostęp 2014-01-12].
 28. Eurowizja i Telekamery (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. www.wirtualnemedia.pl, 2003-01-28. [dostęp 2015-02-16].