Hadżar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy świętego kamienia muzułmanów. Zobacz też: Al-Hadżar – góry na Półwyspie Arabskim.

Hadżar (z arab. حجر أسود, al-hadżar al-aswad = "czarny kamień") – Czarny Kamień, wbudowany na wysokości 1,5 metra w południowo-wschodnim narożniku świątyni Kaaba w Mekce.

Hadżar jest największą świętością muzułmanów, celem pielgrzymek milionów wyznawców islamu (tzw. hadżu). Składa się ze scalonych obręczą trzech kawałków meteorytu lub lawy[potrzebny przypis] i połyskuje czarno-czerwonawym odcieniem. Kamień był przedmiotem kultu w czasach przedislamskich. W 683 roku Kaaba została uszkodzona podczas zamieszek, wywołanych przez wojujące plemiona arabskie. Ucierpiał wówczas także kamień, rozpadając się na trzy części (dziś scalone srebrną obręczą). Kamień jest nierozerwalnie związany z Domem Allaha, chociaż w latach 930950/951 był przetrzymywany przez karmatów z Bahrajnu.

Według legendy ten święty kamień został przyniesiony przez archanioła Gabriela i przekazany Abrahamowi[1]; pierwotnie miał być nieskalanie białym i zmienił barwę na czarną pod wpływem wchłaniania grzechów i zmazywania win składających mu hołd pielgrzymów.

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy

  1. Tajemnice Wszechświata. Jak odkrywaliśmy kosmos. Paul Murdin. Warszawa: Albatros, 2010, s. 85. ISBN 978-83-7659-067-7.