Daktyle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Palmy daktylowe z owocami
Daktyle świeże
Daktyle suszone

Daktyle – owoce daktylowca właściwego (Phoenix dactylifera). Są to pestkowce o długości do 7 cm. Mają konsystencję mięsisto-mazistą, są słodkie i zawierają w środku jedną pestkę. Wyróżnia się dwa ich rodzaje[1]:

  • miękkie – po wyciśnięciu uzyskuje się z nich sok zwany "miodem palmowym", z którego wytwarza się bardzo odżywczy „chleb daktylowy”[1].
  • twarde – o dużej zawartości skrobi; zjadane na surowo lub mielone na mąkę, z której po dodaniu mąki jęczmiennej wypieka się tzw. "chleb pustyni"[1].

Daktyle są owocami jadalnymi, zarówno po przetworzeniu, jak i na surowo. W Polsce dostępne są głównie daktyle suszone. Używane są jako przekąska lub dodatek do słodyczy, budyniów, ciast. Zawierają ponad 50% cukrów, błonnik, witaminy: A, B1, C, B2, sole mineralne[1][2]. Cukry występujące w daktylach to cukry proste, czyli bardzo łatwostrawne, dające energię w krótkim czasie po spożyciu. Przy tym wartość energetyczna daktyli jest większa niż w tej samej ilości mięsa wołowego, kurczaka, chleba czy ryżu. Z tego względu polecane są przy dużym wysiłku fizycznym[2].

Daktyle mają również własności lecznicze. Dzięki dużej zawartości antyoksydantów wzmacniają odporność organizmu na choroby. Dzięki zawartości wapnia, zmniejszają podatność na osteoporozę i łagodzą dolegliwości związane z menopauzą[2].

W krajach arabskich daktyle uważane są za afrodyzjaki[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Zbigniew Podbielkowski: Słownik roślin użytkowych. Warszawa: PWRiL, 1989. ISBN 83-09-00256-4.
  2. a b c d Medycyna naturalna, nasze zdrowie, fizyczność i duchowość. [dostęp 2015-01-03].