Hadumod Bußmann

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hadumod Bußmann
Data i miejsce urodzenia 5 czerwca 1933
Frankfurt nad Menem
Zawód, zajęcie językoznawczyni, mediewistka
Narodowość niemiecka

Hadumod Bußmann (ur. 5 czerwca 1933 we Frankfurcie nad Menem) – niemiecka językoznawczyni i mediewistka.

Studiowała germanistykę, romanistykę i historię sztuki na uczelniach we Frankfurcie nad Menem i Monachium. Przebywała także w Londynie i Paryżu. W 1963 r. została zatrudniona jako asystentka naukowa w Instytucie Filologii Niemieckiej na Uniwersytecie w Monachium. W 1967 r. uzyskała doktorat z dziedziny mediewistyki. W latach 1971–1997 wykładała językoznawstwo germanistyczne w Monachium[1].

Od czasu przejścia na emeryturę Hadumod Bußmann pracuje jako niezależna pisarka i publicystka. Porusza problematykę kobiet w nauce oraz relacji między płcią a językiem. Jest także kuratorką Fundacji Therese von Bayern, programu promującego kobiety w nauce[1].

Jest autorką istotnej publikacji językoznawczej Lexikon der Sprachwissenschaft, przetłumaczonej na język angielski, włoski i chiński[2].

Wybrana twórczość[edytuj | edytuj kod]

  • Lexikon der Sprachwissenschaft (1983)
  • Ich habe mich vor nichts im Leben gefürchtet. Die ungewöhnliche Geschichte der Prinzessin Therese von Bayern (2011)
  • Die Prinzessin und ihr »Kavalier«. Therese von Bayern und Maximilian Freiherr von Speidel auf Brasilien-Expedition im Jahr 1888 (2013)
  • Prinzessin Dr. h. c. Therese von Bayern. Ihr Leben zwischen München und Bodensee – zwischen Standespflichten und Selbstbestimmung (2015)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]