Hans Dürer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hans Dürer
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

21 lutego 1490
Norymberga

Data i miejsce śmierci

ok. 1534
Kraków

Narodowość

niemiecka

Dziedzina sztuki

malarstwo

Epoka

renesans

Hans Dürer (ur. 21 lutego 1490 w Norymberdze, zm. około 1534 w Krakowie) – niemiecki malarz, rysownik i grafik epoki renesansu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Hans Dürer był młodszym bratem Albrechta Dürera i posiadał jeszcze 16 rodzeństwa. Wszystko wskazuje na to, że terminował w warsztacie swego brata. Po śmierci ojca w listopadzie 1502 roku został przyjęty przez brata Albrechta i rozpoczął praktykę malarską w swoim warsztacie. Najpóźniej w 1503 roku zetknął się z malarzami Hansem Baldungiem i Hansem Schäufeleinem, którzy również pracowali tam jako czeladnicy, co zapewne znacząco wpłynęło na jego rozwój artystyczny. Wiadomo o jego współpracy przy ołtarzu Hellera (obecnie w Muzeum Historycznym we Frankfurcie nad Menem, w którym malował sceny ze skrzydeł i otrzymał napiwek w wysokości dwóch guldenów.

W 1527 lub 1529 roku zaproszono go do Krakowa, gdzie został wkrótce malarzem dworskim króla Zygmunta I, który opłacał mu podstawowe tygodniowe wynagrodzenie w wysokości jednego guldena. Dodatkowa praca była wynagradzana osobno. Po zatrudnieniu przez króla Hans Durer zajmował się wraz z Georgiem Penczem malowaniem polichromii na zamku na Wawelu w Krakowie.

Jego autorstwa była wykonana w 1534 roku niezachowana dekoracja malarska Bramy Berecciego na Wawelu przedstawiająca Świętego Wacława i Świętego Floriana, a na I piętrze między oknami czterech postaci podpisanych LIBERTAS, RELIGIO, IVSTITIA i FORTITUDO[1]. Także na II piętrze bramy znajdowały się dekoracje ze "znakami wojennymi"[1].

Cechą charakterystyczną malarstwa Hansa Dürera jest bogata kolorystyka szat. W przeciwieństwie do twórczości jego brata, zachowało się stosunkowo niewiele dzieł Hansa. W 1999 wystawiono na aukcję jego obraz przedstawiający świętego Jerzego.

Najpóźniej w 1534 roku Hans był mocno zadłużony. Zachorował i był całkowicie niezdolny do pracy. Jego śmierć odnotowana jest w księgach rachunkowych z tego samego roku, bez podania dokładnej daty.

Wybrane dzieła[edytuj | edytuj kod]

Prawdopodobnie autentyczne prace[edytuj | edytuj kod]

Atrybucje przypuszczalne[edytuj | edytuj kod]

Miejsce pobytu nieznane[edytuj | edytuj kod]

  • Święta Rodzina, 1518 (ostatnio w zamku Weissenstein w Pommersfelden)
  • Św. Krzysztof (25 maja 1999 sprzedany na aukcji w domu aukcyjnym Christie's w Nowym Jorku)
  • Zwiastowanie (licytacja w Monachium 9 grudnia 1992 r.)
  • Chrystus przy Słupie z Maryją i Janem (przypisane – wystawione na aukcji w Lempertz w Kolonii 15 maja 1993 r.)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Andrzej Fischinger, Marcin Fabiański, Dzieje budowy renesansowego zamku na Wawelu, około 1504-1548, Wyd: Zamek Królewski na Wawelu, Kraków 2009