Harry Igor Ansoff

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Igor Ansoff
Ilustracja
Igor Ansoff w 1971 roku
Data i miejsce urodzenia

12 grudnia 1918
Władywostok

Data i miejsce śmierci

14 lipca 2002
San Diego

Zawód, zajęcie

ekonomista

Harry Igor Ansoff (ur. 12 grudnia 1918 we Władywostoku w Rosji, zm. 14 lipca 2002 w San Diego w USA) – amerykański matematyk i ekonomista rosyjskiego pochodzenia. Ansoff jest uważany za ojca terminu „strategia firmy”.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodzony w czasie wojny domowej w Rosji, Igor Ansoff wyemigrował jako dziecko ze swoją rodziną do Stanów Zjednoczonych. Chodził do szkoły średniej Stuyvesant High School w Nowym Jorku, zakończył kształcenie jako najlepszy na roku. Następnie studiował ogólne nauki inżynieryjne w Stevens Institute of Technology, gdzie otrzymał tytuł magistra nauk ścisłych.

Bezpośrednio po tych studiach Ansoff zapisał się na Uniwersytet Browna i doktoryzował się w dziedzinie Matematyki Stosowanej na specjalności Teorie Matematyczne Elastyczności i Plastyczności.

Po kilku latach pracy dla RAND Corporation i dla Lockheed Martin, gdzie był odpowiedzialny za planowanie strategiczne, Ansoff przeniósł się w 1963 roku na uniwersytet. Od 1963 do 1968 nauczał jako profesor zarządzania na Carnegie Mellon University, a od 1968 do 1973 r. badań operacyjnych na Uniwersytecie Vanderbilta w Nashville. Od 1973 do 1975 r. wykładał w Instytucie Europejskim Zaawansowanych Nauk Zarządzania w Brukseli, od 1973 do 1976 raz jeszcze na Uniwersytecie Vanderbilt, a pod koniec dekady na Akademii Ekonomicznej w Sztokholmie (1976–1983). Ansoff zakończył swoją karierę na Międzynarodowym Uniwersytecie w San Diego (USA), gdzie wykładał od 1983 do 2000 r.

Dorobek naukowy[edytuj | edytuj kod]

Sformułował słynną teorię macierzy Ansoffa, która określa cztery możliwe strategie wzrostu poprzez kombinacje kryteriów „produkt” (dotychczasowy lub nowy) i „rynki” (dotychczasowe lub nowe).

Model wyboru zachowania strategicznego[edytuj | edytuj kod]

Według Ansoffa wybór zachowania strategicznego jest określony przez następujące wymiary:

  • Zachowanie budżetowe, tj. takie, w którego ramach nie występują zmiany strategiczne,
  • Strategiczną adaptację, która jest zgodna z poprzednimi zmianami strategicznymi OSO („Organizacji Służącej Otoczeniu”),
  • Strategiczną nieciągłość odrzucającą dawniejsze doświadczenie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Harry Igor Ansoff: Zarządzanie strategiczne. Warszawa: Państwowe Wydawnictwa Ekonomiczne, 1985. ISBN 83-208-0436-1.