Harry Igor Ansoff

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Harry Igor Ansoff (ur. 12 grudnia 1918 we Władywostoku w Rosji, zm. 14 lipca 2002 w San Diego w USA w wyniku powikłań spowodowanych zapaleniem płuc) - rosyjski matematyk i ekonomista. Ansoff jest uważany za ojca terminu "strategia firmy".

Urodzony w czasie rewolucji październikowej w Rosji, Igor Ansoff wyemigrował jako dziecko ze swoją rodziną do Stanów Zjednoczonych. Chodził do szkoły średniej Stuyvesant High School w Nowym Jorku zakończył kształcenie jako najlepszy na roku. Następnie studiował ogólne nauki inżynieryjne w Instytucie Technologii Stevensa, gdzie otrzymał tytuł magistra nauk ścisłych.

Bezpośrednio po tych studiach Ansoff zapisał się na Uniwersytet Brown i doktoryzował się w dziedzinie Matematyki Stosowanej na specjalności Teorie Matematyczne Elastyczności i Plastyczności.

Po kilku latach pracy dla RAND Corporation i dla Lockheed Aircraft Corporation Ansoff, gdzie był odpowiedzialny za planowanie strategiczne, przeniósł się w 1963 roku na uniwersytet. Od 1963 do 1968 nauczał jako profesor zarządzania w Szkole Wyższej Carnegie Mellon University, a od 1968 do 1973 badań operacyjnych na Uniwersytecie Vanderbilt w Nashville. Od 1973 do 1975 wykładał w Instytucie Europejskim Zaawansowane Nauki Zarządzania w Brukseli, od 1973 do 1976, raz jeszcze na Uniwersytecie Vanderbilt, a pod koniec na Akademii Ekonomicznej w Sztokholmie (1976 - 1983). Ansoff zakończył swoją karierę na Międzynarodowym Uniwersytecie w San Diego (USA), gdzie wykładał od 1983 do 2000.

Sformułował słynną teorię macierzy Ansoffa, która określa cztery możliwe strategie wzrostu poprzez kombinacje kryteriów "produkt" (dotychczasowy lub nowy) i "rynki" (dotychczasowe lub nowe).

Według Ansoffa model wyboru zachowania strategicznego jest określony przez następujące wymiary:

  • zachowanie budżetowe, tj. takie, w którego ramach nie występują zmiany strategiczne,
  • strategiczną adaptację, która jest zgodna z poprzednimi zmianami strategicznymi OSO („Organizacji Służącej Otoczeniu”),
  • strategiczną nieciągłość odrzucającą dawniejsze doświadczenie.