Haymarket Riot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Haymarket Riot
Kraj  Stany Zjednoczone
Miejsca wystąpień Chicago

Haymarket Square

Początek wystąpień 4 maja 1886 r.
Zabici 18
Charakter wystąpień zamieszki na tle ekonomicznym

Haymarket Riot – zamieszki w dniu 4 maja 1886 roku na placu Haymarket w Chicago, które wybuchły w czasie demonstracji robotniczej. Zwane są także jako "Haymarket Affair" lub "Haymarket Massacre".

Do zamieszek doszło w następujących okolicznościach: w czasie strajku robotników, którzy domagali się zniesienia 12-godzinnego dnia pracy i wprowadzenia 8-godzinnego czasu pracy oraz podwyżki wynagrodzeń. 1 maja 1886 roku rozpoczęły się starcia z policją, a 3 maja w ich wyniku zginęło sześciu robotników. Robotnicy w odruchu protestu zaczęli się gromadzić na Haymarket Square. Następnego dnia w trakcie trwającego wiecu, w tłum protestujących i policjantów została wrzucona bomba. Zginęło od niej 12 osób w tym policjant – Mathias J. Degan. W odpowiedzi policja otworzyła ogień do zgromadzonych.

Ilustracja z Harper's Weekly, 15 maja 1886 r.

Mimo braku dowodów, o spowodowanie zamachu zostali oskarżeni przywódcy robotników. Po pokazowym procesie sześciu z oskarżonych: George Engel, Samuel Fielden, Louis Lingg, Albert Parsons, Michael Schwab oraz August Spies zostało skazanych na karę śmierci. Razem z nimi powieszono Adolpha Fischera. Louis Lingg popełnił samobójstwo w celi. Oscar Neebe został skazany na 15 lat więzienia. Kary śmierci dla Schwaba i Fieldena zostały zamienione przez gubernatora Oglesby`ego na kary dożywotniego więzienia. Trzech: Samuel Fielden, Oscar Neebe i Michael Schwab zostało ułaskawionych przez kolejnego gubernatora Johna Petera Altgelda (także Niemca z pochodzenia). W prasie lewicowej i literaturze socjalistycznej skazanie robotników traktowano jako morderstwo sądowe.

Na miejscu zamieszek ustawiono początkowo statuę ku czci zabitego policjanta, co robotnicy odebrali jako prowokację. Po licznych incydentach zabrano ją stamtąd w latach 70. XX wieku. W 2004 roku postawiono nowy pomnik, symbolizujący wolność słowa, autorstwa rzeźbiarki Mary Brogger[1][2].

Wydarzeniom z Haymarket amerykański pisarz Howard Fast poświęcił swoją powieść "Amerykanin" z 1946 r.

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]