Haymarket Riot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Haymarket Riot
Pomnik zamachu na Haymarket Square
Pomnik zamachu na Haymarket Square
Państwo  Stany Zjednoczone
Miejsce Chicago - Haymarket Square
Data 4 maja 1886
Liczba zabitych 12
Położenie na mapie Chicago
Mapa lokalizacyjna Chicago
miejsce zamachu
miejsce zamachu
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
miejsce zamachu
miejsce zamachu
Ziemia 41°53′05,64″N 87°38′38,76″W/41,884900 -87,644100

Haymarket Riot - zamach dokonany 4 maja 1886 roku na placu Haymarket w Chicago w czasie demonstracji robotniczej, zwany także jako "Haymarket Affair", "Haymarket Massacre".

Do zamachu doszło w następujących okolicznościach: w tym czasie trwał strajk robotników, którzy domagali się zniesienia 12-godzinnego dnia pracy i wprowadzenia 8-godzinnego czasu pracy; jak również podwyżki wynagrodzeń. 1 maja 1886 roku rozpoczęły się utarczki z policją. 3 maja w trakcie starć zginęło sześciu robotników. Robotnicy w odruchu protestu zaczęli się gromadzić na Haymarket Square. Następnego dnia w trakcie trwającego wiecu, w tłum protestujących i policjantów została wrzucona bomba. Zginęło od niej 12 osób w tym policjant - Mahias J. Degan. W odpowiedzi policja otworzyła ogień do zgromadzonych.

Mimo braku dowodów, o spowodowanie zamachu zostali oskarżeni przywódcy robotników. Po pokazowym procesie sześciu z oskarżonych: George Engel, Samuel Fielden, Louis Lingg, Albert Parsons, Michael Schwab oraz August Spies zostało skazanych na karę śmierci. Razem z nimi powieszono Adolpha Fischera. Louis Lingg popełnił samobójstwo w celi. Oscar Neebe został skazany na 15 lat więzienia. Kary śmierci dla Schwaba i Fieldena zostały zamienione przez gubernatora Oglesby`ego na kary dożywotniego więzienia. Trzech: Samuel Fielden, Oscar Neebe i Michael Schwab zostało ułaskawionych przez kolejnego gubernatora Johna Petera Altgelda (także Niemca z pochodzenia). W prasie lewicowej i literaturze socjalistycznej skazanie robotników za zamach traktowano jako morderstwo sądowe.

Na miejscu zamachu ustawiono początkowo statuę ku czci zabitego policjanta, co robotnicy odebrali jako prowokację. Po licznych incydentach zabrano ją stamtąd w latach 70. XX wieku. W 2004 roku postawiono nowy pomnik, symbolizujący wolność słowa, autorstwa rzeźbiarki Mary Brogger[1][2].

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]