Mord sądowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Mord sądowy (niem. Justizmord) – sytuacja, gdy kara śmierci orzeczona przez sąd zostaje w istocie użyta jako środek do popełnienia zabójstwa, bądź gdy jej orzeczenie jest niewspółmierne do czynu ściganego przepisami prawa.

Mordy sądowe były częstym zjawiskiem w ustrojach totalitarnych[1]. Zgodnie z marksistowską teorią prawa państwo socjalistyczne jest narzędziem dyktatury proletariatu i walki klasowej[2][3]. Celowi temu są podporządkowane wszystkie instytucje państwowe, w tym sądownictwo, które zamiast uznawanych za „burżuazyjne przesądy” procedur chroniących prawa jednostki miało się kierować definiowanym przez partię „interesem kolektywu”[4].

Przykłady:

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Stalinowskie mordy sądowe. Raport Instytutu Pamięci Narodowej. Dziennik Polski, 2003.
  2. „Sąd w społeczeństwie socjalistycznym pozostaje instytucją klasową, staje po raz pierwszy w historii na usługi przytłaczającej większości społeczeństwa, działa w oparciu o nową świadomość klasową, nasycony jest kadrami klasowo związanymi z przeważającą częścią społeczeństwa, kieruje się zasadami nowej praworządności”, Leon Schaff, „Proces karny w Polsce Ludowej”, PWN, 1952, s. 143.
  3. „Demokracja ludowa jest nową formą państwową dyktatury proletariatu, a zadania, jakie sobie stawia, są zadaniami dyktatury proletariatu. W ten sposób również i system prawa w Polsce Ludowej – podobnie jak i typ – jest nowy, bo socjalistyczny, i realizuje zadania odmienne od zadań burżuazyjnego systemu prawa”, Leon Schaff, „Proces karny w Polsce Ludowej”, PWN, 1952, s. 239.
  4. [Burżuazyjna] koncepcja procesu karnego jako środka ochrony praw jednostki (...) opiera się na fikcji, że wszyscy ludzie są sobie równi, wszechmocy jednostki, na fikcji odrębnego interesu jednostki oraz na służebnej roli państwa wobec wyolbrzymionego interesu jednostki. (...) Ginie więc istotny charakter procesu karnego jako klasowego środka rozprawiania się – przy użyciu środków legalnych – z elementami wywodzącymi się z reguły ze środowiska klasowo obcego., Leon Schaff, „Proces karny w Polsce Ludowej”, PWN, 1952.
  5. Wykład Dietera Schenka pt. „Pojęcie sądowego zabójstwa na przykładzie skazania Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. IPN.