Headbang

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Headbanging w wykonaniu "Firany" basisty grupy Trauma

Headbang, headbanging - energiczne machanie głową w rytm muzyki, najczęściej heavy metalu i pokrewnych[1]. Początki zjawiska sięgają późnych lat 60 XX wieku, ewoluując w różne style, takie jak: up-down, circular swing czy side to side[2][1].

Headbanging może prowadzić m.in. do urazów karku, wstrząśnienia mózgu, bólu i zawrotów głowy[3][2][1]. Ryzyko urazów wzrasta wraz z tempem utworu muzycznego powyżej 130 bpm[2][1].

Rodzaje headbangingu[edytuj]

  • up-down – polega na odrzucaniu włosów rytmicznie z góry na dół[2].
  • circular swing - równomierne kręcenie głową, wskutek którego włosy poruszają się po okręgu[2].
  • side to side – polega na odrzucaniu włosów rytmicznie raz z prawej strony, raz z lewej[2].

Headbanging a zdrowie[edytuj]

Istnieje wiele artykułów oraz badań potwierdzających, że intensywny headbanging może spowodować problemy zdrowotne. W 2005 roku, Terry Balsamo, gitarzysta Evanescence, doznał udaru mózgu który zdaniem lekarzy mogły zostać spowodowany przez częsty headbanging[4]. W 2007 roku, irlandzka piosenkarka i była wokalistka Roisin Murphy z zespołu Moloko doznała kontuzji oka podczas wykonywania jej utworu "Primitive", kiedy uderzyła głową w krzesło na scenie[5].

Kilka opisów przypadków można znaleźć w literaturze medycznej, które łączą nadmierny headbanging z tętniakami i krwiakiem śródczaszkowym, jak również z uszkodzeniem tętnic szyjnych. Opisano przypadki uszkodzenia tętnicy podstawnej[6], tętnic szyjnych i tętnicy kręgowej[7].

Przypisy