Przejdź do zawartości

Henri Colpi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Henri Colpi
Data i miejsce urodzenia

15 lipca 1921
Brig-Glis, Szwajcaria

Data i miejsce śmierci

14 stycznia 2006
Paryż, Francja

Zawód

reżyser, scenarzysta, montażysta

Lata aktywności

1950-1995

Henri Colpi (ur. 15 lipca 1921 w Brig-Glis, zm. 14 stycznia 2006 w Paryżu) – francuski reżyser, scenarzysta i montażysta filmowy, związany z francuską Nową falą.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

W 1947 ukończył prestiżową uczelnię filmową IDHEC. W latach 50. był montażystą filmów czołowych debiutujących wtedy reżyserów nowofalowych, takich jak Agnès Varda czy Georges Franju.

Debiut reżyserski Colpiego, dramat psychologiczny Tak długa nieobecność (1961), opowiadał historię kobiety nietracącej nadziei na powrót swojego męża, który zaginął na wojnie. Scenariusz do filmu napisała Marguerite Duras, a w główną rolę wcieliła się włoska aktorka Alida Valli. Kameralny obraz przyjęto bardzo entuzjastycznie. Colpi zdobył za niego Nagrodę im. Louisa Delluca oraz Złotą Palmę na 14. MFF w Cannes (ex aequo nagrodę tę przyznano wtedy również Viridianie Luisa Buñuela).

Kolejny film reżysera, Kodyn (1963), startował w konkursie głównym na 16. MFF w Cannes, gdzie otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz.

W czasie swojej długoletniej kariery Colpi wyreżyserował ogółem 5 filmów fabularnych i zmontował ponad 20, w tym klasyczne dzieła Alaina Resnaisa Hiroszima, moja miłość (1959) i Zeszłego roku w Marienbadzie (1961). W późniejszych latach poświęcił się pracy pedagogicznej, ucząc montażu w szkole filmowej w Brukseli.

Filmografia

[edytuj | edytuj kod]

Reżyser

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]