Henry Larcom Abbot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Henry Larcom Abbot
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

13 sierpnia 1831
Beverly (Massachusetts)

Data i miejsce śmierci

1 października 1927
Cambridge (Massachusetts)

Zawód, zajęcie

oficer, inżynier, podróżnik, odkrywca

Henry Larcom Abbot (ur. 13 sierpnia 1831 w Beverly, w stanie Massachusetts, zm. 1 października 1927 w Cambridge) – oficer amerykański, podróżnik i odkrywca.

Dzieciństwo i młodość[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Beverly (Massachusetts), jako syn Josepha Hale Abbot i Fanny Ellingwood. Ojciec Abbota, stypendysta Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk, był pedagogiem i dyrektorem szkoły. Abbot początkowo kształcił się w bostońskiej Latin School. W latach 1850-1854 uczęszczał do amerykańskiej Akademii Wojskowej w West Point, kończąc ją z 2. lokatą w swoim roczniku[1].

Oficer i badacz[edytuj | edytuj kod]

Służąc początkowo jako podporucznik w Korpusie Topograficznym Armii USA (ang. US Army Corps of Topographical Engineers), pracował w waszyngtońskim Office of Pacific Railroad Explorations and Surveys[1]. W roku 1855 podjął pracę przy projekcie budowy linii kolejowej Pacific Railroad, w ramach którego poprowadził ekspedycję badawczą na terenach od Doliny Sacramento w Kalifornii po Fort Walla Walla w stanie Waszyngton oraz w stanie Oregon. On i jego grupa badawcza, wraz z silną eskortą wojskową, przebyli szlak do kanionu rzeki Pit, a następnie do doliny rzeki Klamath, gdzie nastąpiło rozdzielenie sił ekspedycji. Abbot poprowadził swoją grupę wzdłuż wschodnich stoków Gór Kaskadowych i rzeki Deschutes, aż do jej ujścia do rzeki Columbia. Reszta ekspedycji posuwała się wzdłuż zachodnich stoków pasma, przy czym spotkanie nastąpiło w okolicach dzisiejszego Vancouver. Powrotna droga wiodła na południe wzdłuż wybrzeża Pacyfiku przez tereny objęte powstaniem Indian z plemion Tututni i Takelma, na czele których stał wódz John.

Przez ponad 4 lata (od maja 1857 do lipca 1861 r.), porucznik Abbot asystował kapitanowi Andrew A. Humphreysowi w badaniu dolnego biegu i delty rzeki Missisipi, którego celem było znalezienie najlepszego sposobu ochrony ziemi przed zalaniem i zapewnienia niezawodnego żeglugi przez ujście rzeki. Jego praca była tak cenna, że ​​Humphreys uczynił go współautorem raportu. Ich raport pt. Report upon the Physics and Hydraulics of the Mississippi River (1861) znacznie poszerzył wiedzę na temat hydrauliki rzecznej, chociaż wyrażone w nim przekonanie, że same tamy mogą zapobiec katastrofalnym powodziom wzdłuż rzeki, okazało się ostatecznie błędne[1].

W czasie wojny secesyjnej Abbot dosłużył się stopnia generała-majora, dowodząc oddziałami ochotniczymi wojsk Unii. W roku 1895 przeszedł na wojskową emeryturę, obejmując funkcję konsultanta przy planowaniu budowy Kanału Panamskiego.

Eksplorator i odkrywca[edytuj | edytuj kod]

Wyprawa z roku 1855 miała ogromne znaczenie dla wytyczenia dwóch możliwych połączeń kolejowych północnej Kalifornii z Oregonem i Waszyngtonem na północnym zachodzie Stanów Zjednoczonych. Jego sprawozdanie - Report upon Explorations for a Railroad Route from the Sacramento Valley to the Columbia River - zostało włączone do rządowej publikacji Pacific Railroad Reports wydanej w latach 1857-1860. Oba zbadane przezeń szlaki zostały wykorzystane przez budowniczych linii kolejowych. W raporcie Abbota znalazły się również uwagi dotyczące możliwości wykorzystania badanych obszarów pod względem gospodarczym, zwłaszcza rolnictwa i leśnictwa.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 1856 r. Abbot poślubił Mary Susan Everett, pochodzącą z Cambridge (Massachusetts). Para miała co najmniej troje dzieci. Ich syn Frederic Vaughan Abbot został także wybitnym oficerem Korpusu Inżynierów Armii USA[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Martin Reuss, Abbot, Henry Larcom (1831-1927), Union soldier and engineer, American National Biography Online, Oxford University Press, luty 2000, DOI10.1093/anb/9780198606697.article.1300002 [dostęp 2022-02-13].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Carl Waldman, Alan Wexler: Encyclopedia of Exploration. T. I: The Explorers. New York: FactsOnFile, 2004. ISBN 0-8160-4678-6.