Henryk Burbon (3. książę de Condé)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Henryk Burbon, fr. Henri de Bourbon (ur. 1 września 1588, w Saint-Jean-d'Angély - zm. 26 grudnia 1646, w Paryżu) – trzeci książę de Condé, zarządca Burgundii, książę de Montmorency, książę d'Albret, książę d'Enghien i de Bellegarde. Był pierwszym księciem krwi, hrabią de Sancerre i parem Francji.

Coat of arms of the Prince of Condé.png

Był jedynym synem Henryka I Burbona, księcia de Condé, i Charlotty de La Trémoille. Nie znał swoich rodziców, ponieważ jego ojciec został zamordowany niedługo po jego narodzinach, a jego matka została uwięziona, ponieważ brała "pośredni" udział w spisku na życie swojego męża. Edukacją Henryka II zajmował się król Francji - Henryk IV Burbon, krewny Kondeusza.

W 1609 Kondeusz poślubił piękną Karolinę Małgorzatę de Montmorency, i miał z nią troje dzieci (wszystkie z nich opowiedziały się później za Frondą):

W latach 1616-1620 Henryk II razem z małżonką był więziony na rozkaz regentki - Marii Medycejskiej i za zgodą małoletniego króla - Ludwika XIII Burbona. W więzieniu, w Vincennes, na świat przyszła ich córka - Anna Geneviève.