Przejdź do zawartości

Herb Ogrodzieńca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb Ogrodzieńca
Ilustracja
Typ herbu

miejski

Pierwsza wzmianka

1718

Ostatnie zmiany

2021

Herb Ogrodzieńca – jeden z symboli miasta Ogrodzieniec i gminy Ogrodzieniec w postaci herbu[1].

Wygląd i symbolika

[edytuj | edytuj kod]

Herbem jest późnogotycka tarcza typu hiszpańskiego (o owalnym zakończeniu). Pole czarne; pomiędzy dwiema pionowymi wstęgami koloru srebrnego, zbliżonymi kształtem do przewróconej greckiej litery omega, znajduje się berło w tym samym kolorze, ze zwieńczeniami w kształcie półlilii, zwróconymi ku czołowi i ku podstawie herbu. Wstęgi i berło przepasane są trzema przewiązkami złotymi.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Najstarszy wzór miejskiego herbu Ogrodzieńca pochodzi z pieczęci z 1718 r. Pieczęć zachowała się do 1940 r., miała średnicę 2,5 cm i zawierała symbol, który dzisiaj widnieje na tarczy ogrodzienieckiego herbu jako jego godło. Herb ten był podobny do herbów Gozdawy i herbu Bonerów – podwójna trójlistna lilia, jednakże o innym układzie, bardziej „rozszerzonym” (liście nie przylegały do siebie). Po odzyskaniu w 1973 r. przez Ogrodzieniec praw miejskich, utraconych po powstaniu styczniowym, opracowano nowy wzór herbu. Przedstawiał w zielonej tarczy herbowej trzy białe, ceglane i blankowane baszty w układzie w trójkąt: jedna baszta była po prawej stronie, druga po lewej, a trzecia - centralnie poniżej, zaś ponad nimi znajdowała się czerwona tarcza sercowa z białym orłem. Trzy baszty miały nawiązywać do zamku Bonerów, znajdującego się w pobliskiej wsi Podzamcze. W 2004 roku dokonano modyfikacji herbu: na miejscu tarczy sercowej z białym orłem umieszczono samą sylwetkę orła w kolorze złotym[1]. Obydwa herby jednak nie spełniały do końca wymogów heraldycznych. W 2019 roku[2] rozpoczęto starania na rzecz zmiany miejskich insygniów na takie, które będą zgodne z zasadami heraldyki oraz będą nawiązywały do dawnych symboli miasta. Zaproponowany nowy herb został zaakceptowany przez Komisję Heraldyczną[3]. W dniu 9 lutego 2021 roku Rada Miasta i Gminy Ogrodzieniec uchwaliła przyjęcie nowego herbu Ogrodzieńca[4].

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Andrzej Plewako, Józef Wanag, Herbarz miast polskich, Sławomir Suski (ilustr.), Warszawa: Wydawnictwo Arkady, 1994, s. 146, ISBN 83-213-3568-3, OCLC 69293598.
  • Kossakowska M. Rys historyczny [w:] ogrodzieniec.pl, dostępny online: [1] [dostęp: 30 stycznia 2008 17:35]
  • W końcu herb z prawdziwego zdarzenia [w:] Gazeta Ogrodzieniecka, dostępny online: [2] [dostęp: 6 sierpnia 2021 22:54]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]