Herb gminy Wejherowo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb gminy Wejherowo
Ilustracja
Typ herbu gminny
Projektant Marian Adamczyk
Wprowadzony 1993

Herb gminy Wejherowo – symbol gminy Wejherowo[1], ustanowiony w 1993. Jego autorem jest Marian Adamczyk z Władysławowa[2].

Wygląd i symbolika[edytuj | edytuj kod]

Herb przedstawia na tarczy typu francuskiego nowoczesnego, podzielonej na trzy części w rosochę na opak[3], po prawej stronie, na złotym polu, gryfa pomorskiego – jest to nawiązanie do herbu Kaszub. Po lewej stronie, na czerwonym polu, umieszczono trzy róże i dwa pasy z trzema zębami (symbolizującymi szczęki wilka) od wewnętrznej strony w kolorze srebrnym. Elementy te pochodzą z herbu rodu Wejherów. W dolnej części, na ciemnoniebieskim tle, widać czerwony krzyż maltański z białą różą w środku i otoczony złotym wieńcem z liści wawrzynu. Ten symbol, choć w odmiennych barwach, widnieje w herbie Wejherowa[2].

W 2012 Komisja Heraldyczna ogłosiła, że herb gminy Wejherowo jest niezgodny z zasadami polskiej heraldyki. W uzasadnieniu podano tarczę francuską, wprowadzoną w Polsce w czasach zaboru rosyjskiego, podział tablicy w odwróconą rosochę oraz umieszczenie jednocześnie elementów herbu: wojewódzkiego, miejskiego i szlacheckiego (jest to związane z heraldyką niemiecką)[3]. Do 2014 (80. rocznicy powstania gminy) planowano go wymienić na inny, do dzisiaj jednak pozostaje jej oficjalnym symbolem[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Statut Gminy Wejherowo z dnia 10 grudnia 2013 r.
  2. a b Nasza Gmina. Miesięcznik Samorządowy Gminy Wejherowo, 1996, marzec, Nr 1 - Bałtycka Biblioteka Cyfrowa, bibliotekacyfrowa.eu [dostęp 2021-05-03] (pol.).
  3. a b Gmina Wejherowo będzie miała nowy herb, www.nadmorski24.pl [dostęp 2021-04-02].
  4. Redakcja, Herb gminy Wejherowo będzie musiał pójść do poprawki, Wejherowo Nasze Miasto, 30 sierpnia 2012 [dostęp 2021-04-02] (pol.).