Herb obwodu nowosybirskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb obwodu nowosybirskiego.

Herb obwodu nowosybirskiego – jest oficjalnym symbolem obwodu nowosybirskiego, przyjętym 29 maja 2003 roku przez obwodową radę.

Opis i symbolika[edytuj | edytuj kod]

Herb obwodu nowosybirskiego nawiązuje do miejskiego herbu Nowosybirska[1]. Na srebrnym polu dwa czarne sobole z czerwonymi językami, srebrnymi nosami, podgarlami i pazurami, ich uszy wewnątrz są również srebrne. Pomiędzy nimi błękitna kolumna. Prawymi pazurami podtrzymują złoty przedmiot. U dołu czarno-biało-czarny pas.

Sobole są tradycyjnym symbolem Syberii i już w czasach Imperium Rosyjskiego były umieszczane na herbach regionów syberyjskich[2]. Biel symbolizuje bezkresne śniegi syberyjskie, a błękitna kolumna dzieląca pole herbowe na dwie części jest w istocie nawiązaniem do rzeki Ob[1]. Natomiast znajdujący się u dołu czarno-biało-czarny pas jest odwołaniem do Kolei Transsyberyjskiej[2], przebiegającej przez terytorium obwodu, która w znaczącym stopniu przyczyniła się do rozwoju gospodarczego tych ziem. Złoty przedmiot trzymany przez sobole jest, według autorów projektu herbu, połączeniem bochenka chleba oraz solniczki[2]. Symbol ten ma podkreślać znaczenie gospodarcze obwodu, a także gościnność jego mieszkańców[1]. Nieprzypadkowo też przypomina on swym kształtem budynek Państwowego Teatru Opery i Baletu, który znajduje się w Nowosybirsku i jest jednym z symboli miasta[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1990 r. rozpisano konkurs na herb obwodu nowosybirskiego[3]. Do komisji konkursowej wpłynęło wiele projektów, jednak przez następne lata nie udało się wyłonić zwycięzcy[4]. Dopiero 29 maja 2003 r. Rada Delegatów Obwodu Nowosybirskiego ustanowiła wreszcie oficjalny herb, a 5 czerwca jej decyzję zatwierdził gubernator obwodu[4]. Jeszcze tego samego roku w czasie obchodów Dnia Rosji w Moskwie eksperci z dziedziny heraldyki uznali, że herb obwodu nowosybirskiego jest jednym z najlepiej zaprojektowanych w kraju[5]. Herb został zarejestrowany pod numerem 1214 w Rejestrze Heraldycznym Federacji Rosyjskiej[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]