Godło Mari El

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Coat of Arms of Mari El.svg
Poprzednie godło Mari El
Wersja godła używana w latach 1993-2006

Godło Mari El – jeden z symboli Republiki Mari El wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Od 2011 herb Republiki Mari El stanowi tarcza, na srebrnym polu której widnieje stojący szkarłatny niedźwiedź ze złotymi pazurami, zębami i czarno-srebrnymi oczami. W prawej łapie niedźwiedzia widnieje skierowany ku dołowi miecz w lazurowej pochwie ze złotymi okuciami oraz złoty młot ze srebrnym trzonkiem. W lewej łapie – lazurowa tarcza ze złotym obramowaniem z wizerunkiem złotego skośnego maryjskiego krzyża z rombem pośrodku. Tarcza herbowa zwieńczona jest koroną miejską z trzema blankami, stylizowanymi pod maryjski ornament, z trzema umiejscowionymi nad nią rombami[1].

Godło w tej wersji zostało oficjalnie przyjęte 7 czerwca 2011 , z mocą obowiązującą od 8 czerwca 2011[1].

Maryjski skośny krzyż oznacza słoneczne ciepło i bogactwo, a znajdujący się w jego centrum romb jest kultowym znakiem ochronnym. Trzymany przez niedźwiedzia miecz jest symbolem władzy i gotowości do obrony własnych interesów. Jego położenie ostrzem w kierunku ziemi symbolizuje pokojowy charakter Maryjczyków. Młot jest tradycyjnym symbolem rzemiosła, mówiącym o pracowitości narodu republiki. Korona wieńcząca tarczę herbową oznacza władzę państwową i unikalność regionu. W kształcie korony widoczna jest stylizowana litera „m” oraz maryjski ornament. Umieszczone nad koroną trzy romby symbolizują trzy miasta republiki[2].

Nowy herb republiki nie został zaaprobowany przez Gieraldiczeskij sowiet pri priezidientie RF, konsultacyjny organ heraldyczny Federacji Rosyjskiej. W postanowieniu tej instytucji zarekomendowano powrót do symboliki z 2006. Za błąd uznano szczególnie umiejscowienie nad tarczą herbową korony. Uznano także, iż stanowiący godło heraldyczne niedźwiedź uzbrojony w aż trzy narzędzia walki niepotrzebnie kojarzy się z wojowniczością i agresją. Mimo niewniesienia projektu do oficjalnego państwowego rejestru heraldycznego herb pozostaje jednak w użyciu na terenie Mari El[2].

Godło w latach 2006-2011[edytuj | edytuj kod]

W latach 2006-2011 ówcześnie obowiązujące godło przedstawiało złotą tarczę heraldyczną z centralnie umieszczonym czerwonym symbolem solarnym, obecnym także we współcześnie obowiązującym godle. Złoty kolor tarczy symbolizować miał dobrobyt. Pod tarczą umieszczone były wstęgi w barwach ówczesnej flagi narodowej.

Autorem godła był maryjski artysta Ismaił Jefimow, a zostało ono zostało przyjęte 28 listopada 2006 r.

Godło Mari El z lat 1993-2006[edytuj | edytuj kod]

Wcześniejsze godło tej rosyjskiej republiki także przedstawiało także złotą tarczę z czerwonym solarnym, jednak symbol ten miał nieco inny wygląd, a ponadto w godle występowały też inne elementy: pod znakiem solarnym znajdowała się nazwa kraju zapisana w języku mari (cyrylicą). Poniżej tarczy z godłem znajduje się szarfa w barwach zawiera w centralnej części tarczę z symbolem solarnym, często występującym w godłach rosyjskich republik leżących w rejonie Syberii (m.in. Czuwaszja, Mordwa, Udmurcja). Symbol ten ma w tym rejonie świata i w północnej Azji pozytywne konotacje związane ze szczęściem, powodzeniem, ciepłem, ochroną przed złem itd. Pod symbolem tym znajduje się nazwa kraju zapisana w języku mari (cyrylicą). Poniżej tarczy z godłem znajdowała się szarfa w barwach flagi Mari El, jednak jej wielkość i układ był inny niż w kolejnym herbie Mari El, przyjętym w 2006. Godło otaczały kłosy zboża, symbolizujące rolnictwo i liście drzew, podkreślające znaczenie lasu w życiu republiki. Godło to obowiązywało w latach 1993-2006.

Godło Mari El w okresie Związku Radzieckiego[edytuj | edytuj kod]

Obowiązujący za czasów Związku Radzieckiego symbol Mari El tj. ówczesnej Maryjskiej ASRR w żaden sposób nie nawiązywał do specyfiki kraju. Był on nieznacznie zmienionym godłem Rosyjskiej FSRR, której część stanowiła Maryjska ASRR. Godło to zawierało typowe elementy godeł republik związkowych ZSRR. W centralnym miejscu umieszczona była czerwona tarcza a na niej – złoty sierp i młot – symbol sojuszu robotniczo chłopskiego oraz najważniejszy element godła Związku Radzieckiego, a pod nimi – wschodzące słońce – mające wyrażać świt, początek nowej ery w życiu kraju. W górnej części tarczy znajdowały się litery PCФCP (skrót od Российская Советская Федеративная Социалистическая РеспубликаRosyjska Federacyjna Socjalistyczna Republika Radziecka). Całość otoczona była przez wieniec złożony z 14 kłosów zboża. Umieszczenie symbolu zboża w godle z jednej strony podkreślało znaczenie rolnictwa, a zwłaszcza tych właśnie roślin dla gospodarki kraju oraz symbolizowało dobrobyt, a z drugiej – nawiązywało do graficznego wyglądu godła ZSRR. U góry, u zbiegu obu wieńców umieszczono czerwoną pięcioramienną gwiazdę – oznaczającą zwycięstwo komunizmu w pięciu częściach świata, natomiast u dołu, na czerwonej wstędze znajdowało się wezwanie do jedności proletariatu.
Modyfikacja ówczesnego maryjskiego godła w stosunku do symbolu Rosyjskiej FSRR polegała na umieszczeniu na nim dwujęzycznego (rosyjskiego i maryjskiego) napisu z częściowo skróconą nazwą maryjskiej autonomii oraz dwujęzycznym wezwaniu do jedności proletariatuProletariusze wszystkich krajów, łączcie się! (w godle Rosyjskiej FSRR napis ten był tylko w wersji rosyjskojęzycznej).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]