Godło Jakucji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Godło Jakucji

Godło Jakucji ma postać okrągłej tarczy, w centrum której przedstawiona jest czerwona postać konnego jeźdźca z chorągwią w ręce, wzorowaną na naskalnych rysunkach znad rzeki Leny. Tarcza z przedstawieniem jeźdźca otoczona jest przez niebieskie obramowanie, w górnej części którego znajduje się narodowy jakucki ornament w formie 7 romboidalnych figur, a w dolnej - napis z nazwą kraju w językach rosyjskim i jakuckim - odpowiednio - Республика Саха (Якутия) i Саха Республиката.

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

7 rombolidalnych kryształów symbolizuje 7 narodów zamieszkujących kraj: Jakutów, Rosjan, Ewenków, Ewenów, Czukczów, Dołgan i Jukagirów.

Wykonany ochrą naskalny rysunek jeźdźca został odkryty w 1745 r.; symbolizuje on starożytne tradycje kraju.

Symbolika kolorów:

Autorami godła są: A.I. Osipow, W.S. Parnikow, W.N. Ignatiew i I.A. Potapow. Godło w tej formie zastąpiło symbol z czasów ZSRR

Historia[edytuj | edytuj kod]

Herb Obwodu Jakuckiego[edytuj | edytuj kod]

Herb Obwodu Jakuckiego został zatwierdzony 5 lipca 1878 roku. Herb składał się ze srebrnej tarczy z czarnym orłem trzymającym szkarłatnego sobola w szponach. Tarcza była ozdobiona koroną cara i złotymi liśćmi dębu, przeplatanymi czerwoną wstążką.

Godło Jakuckiej ASRR[edytuj | edytuj kod]

Obowiązujący za czasów Związku Radzieckiego symbol Jakucji tj. ówczesnej Jakuckiej ASRR w żaden sposób nie nawiązywał do specyfiki kraju. Był on nieznacznie zmienionym godłem Rosyjskiej FSRR, której część stanowiła Jakucka ASRR. Godło to zawierało typowe elementy godeł republik związkowych ZSRR. W centralnym miejscu umieszczona była czerwona tarcza a na niej - złoty sierp i młot - symbol sojuszu robotniczo chłopskiego oraz najważniejszy element godła Związku Radzieckiego, a pod nimi - wschodzące słońce - mające wyrażać świt, początek nowej ery w życiu kraju. W górnej części tarczy znajdowały się litery PCФCP (skrót od Российская Советская Федеративная Социалистическая Республика - Rosyjska Federacyjna Socjalistyczna Republika Radziecka). Całość otoczona była przez wieniec złożony z 14 kłosów zboża. Umieszczenie symbolu zboża w godle z jednej strony podkreślało znaczenie rolnictwa, a zwłaszcza tych właśnie roślin dla gospodarki kraju oraz symbolizowało dobrobyt, a z drugiej - nawiązywało do graficznego wyglądu godła ZSRR. U góry, u zbiegu obu wieńców umieszczono czerwoną pięcioramienną gwiazdę - oznaczającą zwycięstwo komunizmu w pięciu częściach świata, natomiast u dołu, na czerwonej wstędze znajdowało się wezwanie do jedności proletariatu.
Modyfikacja ówczesnego jakuckiego godła w stosunku do symbolu Rosyjskiej FSRR polegała na umieszczeniu na nim dwujęzycznego (rosyjskiego i jakuckiego) napisu z częściowo skróconą nazwą jakuckiej autonomii oraz dwujęzycznym wezwaniu do jedności proletariatu - Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się! (w godle Rosyjskiej FSRR napis ten był tylko w wersji rosyjskojęzycznej).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]