Herman Hollerith

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herman Hollerith
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 29 lutego 1860
Buffalo
Data i miejsce śmierci 17 listopada 1929
Waszyngton
Zawód inżynier, wynalazca
Narodowość  Stany Zjednoczone

Herman Hollerith (ur. 29 lutego 1860 w Buffalo w stanie Nowy Jork w USA, zm. 17 listopada 1929 w Waszyngtonie) – amerykański inżynier, wynalazca.

Syn niemieckiego imigranta z roku 1848, był amerykańskim wynalazcą i błyskotliwym inżynierem. Pobierał nauki w City College w Nowym Jorku, stopień inżynierski uzyskał w Columbia School of Mines (obecnie Wydział Techniczny Uniwersytetu Columbia) w roku 1879 rozpoczynając w tymże roku pracę w Biurze Statystycznym USA (U.S. Census Office) jako statystyk; tu zajmował się palącym problemem zmniejszenia ilości czasu, potrzebnego do przetwarzania zebranych danych.

W roku 1882 podjął pracę dydaktyczną w MIT, co okazało się bardzo korzystne z punktu widzenia realizacji jego planów badawczych; miał po prostu więcej czasu na myślenie. W roku 1883 Hollerith został powołany dodatkowo na stanowisko zastępcy inspektora w Biurze Patentów USA (U.S. Patent Office), które piastował do roku 1891. W roku 1887 zbudował w Baltimore maszynę liczącą, której zadaniem było stabularyzowanie danych o umieralności ludności USA. Maszyna wykonała obliczenia w ciągu kilku dni; do tego momentu trzeba było na to trzech tygodni pracy zespołu rachmistrzów. W roku 1889 użył innej – także zaprojektowanej przez siebie – maszyny do stabelaryzowania danych Naczelnego Lekarza Armii USA.

Tymczasem rząd ogłosił konkurs na opracowanie danych spisu powszechnego, planowanego na rok 1890. Przy zastosowaniu dotychczasowej techniki było to zadanie przekraczające czasowo okres do następnego spisu, co stawiało na porządku dziennym problem sensu dokonywania takich spisów.

Maszyny Holleritha dały sobie radę z zadaniem znakomicie, pozostawiając daleko w pobitym polu konkurentów. Okazało się, że znacznie obszerniejsze dane spisowe od zebranych w roku 1880 przetworzyły one w czasie trzykrotnie krótszym.

W roku 1894 Herman Hollerith opatentował system maszyn licząco-analitycznych, wykorzystujący karty dziurkowane, odczytywane raczej pneumatycznie niż z zastosowaniem elektryczności; w tej postaci system nigdy nie został uruchomiony. W opracowaniu tym widać wyraźny wpływ innych prac Holleritha nad konstrukcją układów hamulcowych dla kolei.

W roku 1896, 3 grudnia, Hollerith utworzył „Tabulating Machine Company” (TMC) z kapitałem początkowym 100 tys. USD. Przedsiębiorstwo wprowadziło na rynek 1000 akcji o nominale 100 USD każda; Hollerith zachował dla siebie 502 akcje. W roku 1911 sprzedał przedsiębiorstwo; do tego czasu wyprodukowało ono setki maszyn liczących.

Tabulating Company Machine rósł w siłę. W roku 1924 łącząc się z kilkoma innymi przedsiębiorstwami dał początek korporacji IBM.

Hollerith uzyskał łącznie w ciągu swego życia 38 patentów i osiągnął liczący się osobisty sukces finansowy. Nigdy jednak nie zainwestował w IBM ani jednego dolara.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]