Hermon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hermon
Ilustracja
Widok na górę Hermon od strony Wzgórz Golan
Państwo

 Izrael
 Liban
 Syria

Położenie

Dystrykt Raszaja

Pasmo

Antyliban

Wysokość

2814 m n.p.m.

Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, blisko górnej krawiędzi po prawej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Hermon”
Ziemia33°24′N 35°51′E/33,400000 35,850000

Hermon (arab. جبل الشيخ, Dżabal asz-Szajch; hebr. הר חרמון, Har Chermon) – najwyższy szczyt łańcucha górskiego Antylibanu. Wznosi się na wysokość 2814 m n.p.m. Szczyt góry należy do Syrii, gdzie obecnie znajduje się posterunek Sił Rozdzielająco-Obserwacyjnych ONZ. W zasięgu wzroku od posterunku przebiegają granice Izraela oraz Libanu. Najwyższy szczyt Izraela i Syrii.

Hermon jest nazywany "siwowłosą górą", "śnieżną górą" i, w Izraelu, "oczami państwa", ze względu na rolę jaką odgrywa w izraelskim systemie wczesnego ostrzegania.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Pasmo górskie Antylibanu rozciąga się na długości 150 km. Masyw góry Hermon zajmuje obszar około 1000 km², z czego około 70 km² znajduje się pod kontrolą Izraela.

Sama góra Hermon to właściwie grupa trzech wyraźnie zarysowanych wierzchołków, które mają bardzo zbliżoną wysokość. W rejonie góry Hermon, zbudowanej z jurajskich wapieni pociętych uskokami, można obserwować zjawiska krasowe.

Zimą i wiosną szczyt góry pokryty jest śniegiem, który roztapiając się wiosną, zasila strumienie tworzące rzekę Jordan. Ze względu na wagę jaką ma dla rolnictwa rozwijającego się poniżej góry woda pochodząca z opadów, jest ona przedmiotem sporów pomiędzy mieszkańcami regionu.

Historia biblijna[edytuj | edytuj kod]

Górę Hermon Amoryci nazywali Senir, natomiast Sydończycy nazywali ją Sirion (Księga Powtórzonego Prawa 3:9; Księga Psalmów 29:6; 1 Księga Kronik 5:23; Pieśń nad pieśniami 4:8; Księga Ezechiela 27:5). Góra służyła jako północna granica Ziemi Obiecanej (Księga Powtórzonego Prawa 3:8) oraz północną granicę izraelskich podbojów (Księga Jozuego 11:17; 12:1; 13:5).

Góra Hermon występowała w mitologicznych rytuałach Kananejczyków. Mówili o górze - wzgórze Ba'al-Hermon (Księga Sędziów 3:3).

Ewangelie opowiadają o Jezusie i jego uczniach podróżujących na północ od Betsaidy nad Jeziorem Tyberiadzkim do miasta Cezarea Filipowa u podnóża góry Hermon (Ewangelia Mateusza 16:13; Ewangelia Marka 8:27). Tam Jezus wyjawił im cel budowy prawdziwego chrystianizmu, a następnie poszedł do Jerozolimy, gdzie poniósł śmierć (Ewangelia Mateusza 16:18-21).

W apokryficznej Księdze Henocha góra Hermon jest wymieniana jako miejsce przyjścia na ziemię klasy upadłych aniołów. Na tej górze złożyli oni przysięgę, że wezmą sobie żony wśród córek ludzi i wrócą.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przez szczyt góry Hermon na osi północ-południe przebiega granica syryjsko-libańska. Po wygranej wojnie sześciodniowej w 1967 Izraelczycy przejęli kontrolę nad szczytem i częścią zachodniego zbocza góry. Od 1974 szczyt góry Hermon znajduje się w strefie zdemilitaryzowanej pod kontrolą międzynarodowych wojsk pokojowych UNDOF. Izrael zachował zachodnie zbocze góry do wysokości około 2200 m n.p.m.

Sytuacja aktualna[edytuj | edytuj kod]

Od 1981 izraelskie prawo uznaje część góry Hermon oraz Wzgórza Golan za część Izraela. Siły Obronne Izraela regularnie patrolują całą izraelską strefę góry. Na szczycie znajduje się strategiczny punkt obserwacyjny, umożliwiający monitorowanie syryjskiej i libańskiej działalności w regionie. W najwyższym punkcie góry Hermon (2814 m n.p.m.) znajduje się posterunek Sił Rozdzielająco-Obserwacyjnych ONZ (Hermon Hotel), którego skład systematycznie patroluje rejon góry po stronie syryjskiej oraz prowadzi ciągłe obserwacje terenu.

W pobliżu znajduje się szczyt Mitzpe Shlagim (2224 m n.p.m.), na którym Syryjczycy planują budowę nowoczesnego ośrodka narciarskiego.

Na izraelskich stokach góry Hermon znajdują się osady Madżdal Szams, Newe Atiw i Nimrod. Po stronie libańskiej znajdują się wioski Rachaya Al Foukhar, Kfar Hamam, Chebaa, Kfar Chouba, Hebbariyeh, El Mari, Khalouat El Bayada i Majidiyeh.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Na górze znajduje się jedyny w Izraelu ośrodek sportów zimowych. Stworzono tutaj kilka tras narciarskich oraz tor saneczkowy. W ośrodku funkcjonuje szkółka narciarska i kilka restauracji.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]