Hern

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hern Myśliwy

Hern (Hern Myśliwy) – w angielskiej mitologii duch lasu, odpowiednik Pana w greckiej mitologii oraz celtyckiego rogatego boga Cernunnosa.

Po raz pierwszy w literaturze Hern pojawia się w dziele Szekspira Wesołe kumoszki z Windsoru w 1597 roku:

There is an old tale goes, that Herne the hunter,
Sometime a keeper here in Windsor Forest,
Doth all the winter-time, at still midnight,
Walk round about an oak, with great ragg'd horns;
And there he blasts the tree, and takes the cattle,
And makes milch-kine yield blood, and shakes a chain
In a most hideous and dreadful manner.
You have heard of such a spirit, and well you know
The superstitious idle-headed eld
Receiv'd, and did deliver to our age,
This tale of Herne the Hunter for a truth.
— William Shakespeare, Wesołe kumoszki z Windsoru

Saksoński bóg mądrości. Jego wizerunek przedstawiony został na kotle z Gundestruppotrzebne źródło.

Hern był łowczym króla Ryszarda II w Lesie Windsorskim. Uratował mu życie gdy ten został zaatakowany przez białego Jelenia, odniósł jednak śmiertelną ranę. Do życia przywrócił go czarownik przywiązując mu do głowy rogi Jelenia. Hern musiał jednakże zrezygnować z zawodu myśliwego. Będąc zmuszonym do zmiany sposobu życia oszalał i pobiegł w głąb Lasu, wciąż miał przywiązane rogi. Znaleziono go następnego dnia powieszonego na samotnym Dębie.

Nawiązania[edytuj | edytuj kod]

Postać Herna pojawia się w brytyjskim serialu Robin z Sherwood, gdzie jest przedstawiona jako Hern myśliwy i Hern pan drzew (poświęcony jest mu odcinek pt. Lord of the trees) zamieszkujący niedostępny las Sherwood. Postać ta przekazuje Robinowi łuk i strzały, a także wysyła go po domniemany symbol Anglii srebrną strzałę. W serialu nie jest jasno określone, czy Hern jest bogiem czy człowiekiem. Pojawia się wśród ludzi jako bóstwo z rogami jelenia, ale także jako zwykły człowiek.

Hern w serialu ukazany jest także jako przeznaczenie Robina, jest z nim nieodłącznie związany. Po śmierci banity powołuje na jego miejsce kolejnego Roberta z Huntingdon. Obu postaciom przedstawia się słowami:

Ja jestem Hern Myśliwy, a ty jesteś liściem niesionym przez wiatr.
(I am Herne the Hunter and you are a leaf driven by the wind)

Warto zaznaczyć, że w serialu pojawia się postać króla Ryszarda Lwie Serce – panującego na długo przed Ryszardem II (z którym wiąże się legendę Herna). Zatem korzeni serialowej inkarnacji należy upatrywać w celtyckim Cernunnosie.

Robert Bly w swej pozycji Żelazny Jan porównuje Herna do tytułowego Żelaznego Jana, postaci opisanej w jednej z baśni braci Grimm także pod takim tytułem. Postać ta według Bly'a występuje w mitach wielu kultur i odpowiada za męską inicjację.

Jan Hern (połączenie Herna i Żelaznego Jana) jest głównym bohaterem opowiadań Bartosza Adamiaka, zamieszczonych w zbiorze Sukkub i inne opowiadania.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

http://www.lugodoc.demon.co.uk/HERNE.HTM